All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
Aluminum Sheet Roll License Plate 1060 1100 1050 Aluminum Alloy for Industry
| Keyword: | Aluminum Sheet Roll,aluminum Sheet 1050,1060 Aluminum Alloy Price |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Finish Aluminium Plate 5083 7075 Aluminium Sheet Alloy For Cladding Ceiling
| Keyword: | Aluminum 5083 Sheet,aluminium Plate 7075,aluminum Ceiling Strips & Flat Aluminum Strip |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-350mm |
Width 100mm Temper T851 Aluminium Plate 1050 3105 For Roofing
| Keyword: | Aluminum Alloy 5083,aluminum Sheet 1050,aluminum Plate A5052 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
1060 3003 1.5/2.0/3.0mm*1200mm Thermal Insulation Aluminum Coil
| Aluminum Alloy: | 1050 1060 1070 1100 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Thickness: | 0.2-8.0mm |
8006 8011 Aluminum Foil Roll Jumbo For Food Containers ID 76mm
| Keyword: | Aluminum Foil For Food Containers, Aluminium Foil Roll Gold, Gold Aluminum Foil |
|---|---|
| Alloy Type: | 1050, 1060, 1070, 1100, 1235, 1145, 3003, 3004, 5052, 5A02, 8006, 8011, 8021, 8079 |
| Inner Core Materials: | Aluminum Core, Etc. |
Aluminum Alloy Strip 5052 5182 8011 O H12 H14 H16 H18 H19 For Beverage Caps
| Alloy: | 5000 Series, 8000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm-5.0mm |
DD DC 99.5% 1050 6061 Aluminum Plate For Deep Drawing Cooker
| Product Name: | Aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
High Quality 1050 Aluminum Sheet Metal For Building Material Plate
| Keyword: | 1050 Aluminium Plate,1050 Aluminum Sheet, Aluminum Sheet Metal For Building Material |
|---|---|
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness: | 0.2mm-350mm |
1100 3003 1050 1060 3005 3105 Polish Round Disc Aluminium Circle Disc For Cookwares
| Keyword: | 3003 3005 3105 Aluminium Circle,1050 1060 1100 Aluminium Disc,Aluminium Circle For Cookwares |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
Powder Coated Anodized 1050 1060 1070 1100 Aluminium Sheet Coil
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |

