All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
Cookware Aluminum Disc Alloy 1050 1060 1100 3003 3004 3104 5052
| Grade: | 1000, 3000, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.15-6.5mm |
Thickness 0.1-3.0 mm Aluminum Coil Roll Strip Width 3-2600 mm SGS Certified Material for Manufacturing
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
Mill Finish Aluminium Coil Roll Strip Including Expert Cutting Service Applicable to Metal Furniture and Aerospace Components
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
China Manufacture Good Quality Thickness 0.1mm to 3.0mm Aluminum Coil Roll Strip Designed for Durable
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O~H112 |
0.5mm 0.6mm 1mm Thickness Cold Rolled Aluminum Coil Free Sample for Furniture Industry Construction
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Is Alloy: | Is Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
1060/3003/5052/6061 Aluminum Sheets Roll Aluminum Coil Plate Aluminum Strip
| Material: | Aluminium |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-6.5mm |
| Width: | 10-2000mm |
1050 1060 1100 Aluminum Coil Aluminum Sheet Roll 1000 Series Strip Coil
| Thickness: | 0.1-6.5mm |
|---|---|
| Width: | 10-2000mm |
| Length/Weight: | As Per Your Requirements |
SGS 15mm Width 0.4mm Thick 1050 Thin 1060 Alloy Aluminum
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5.0mm Thin 5052 Aluminum Sheet For Door Weather Stripping
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3003H And 8011 H14 Aluminum Coil Aluminum Sheet Aluminum Roll
| Keyword: | 3003H Aluminum Coil,8011 H14 Aluminum Coil,3003 H14 Aluminum Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

