All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
1050 Aluminum Diamond Plate Patterned Aluminium Checkered Sheet Embossed Pattern
| Keyword: | 1050 Embossed Aluminum Sheet,1050 Aluminum Diamond Plate, 1100 Aluminum Checked Sheet |
|---|---|
| Alloy: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112, O / H14 / H32 / H24 |
Roof Sheet Aluminum 1mm 0.5mm Thickness Alloy 1050 1100 3003 3105 Aluminum Sheets
| Keyword: | 3105 Aluminum Sheet,roof Sheet Aluminium,aluminum 1050 1100 3003 Alloy |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1050 3005 5005 Aluminium Plate 0.5mm 2mm Sheet Metal Price
| Keyword: | Aluminum Sheet 1050,3005 Aluminum Sheet,5005 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Round Aluminum Plate 3003 DC Aluminum Circle For Cookware Making
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Diameter: | 80-1000mm |
0.7mm 0.5mm 1050 H14 H24 Aluminum Coil For Thermal Insulation Aluminum Skin
| Alloy: | 1050 1060 1100 3003 5052 5083 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.5-200mm |
Aluminum Sheet 5mm 10mm Thickness 1050 1060 1100 Aluminum Sheet Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 5mm Thick, 1060 Aluminum Alloy Price,1100 Aluminum Sheet, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium Checker Plate 1050 1100 3003 5052 Aluminum Embossed Sheet for Refrigerator Use
| Keyword: | Aluminium Checker Plate Price,Aluminium Checker Plate Thickness,aluminium Checkered Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
O-H112 Temper 1050 1100 Aluminium Round Plate For Cookware
| Product Name: | Aluminum Circle/Disk |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
505mm 510mm Prepainted 1050 Coated Aluminum Coil O-H112
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum |
Aluminum Coil Aluminium Roofing Sheet In Coils Aluminum Roll Coil
| Keyword: | Aluminum Coil Aluminium Roofing Sheet,aluminum Roofing Sheet In Coils,aluminum Roll Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

