All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
350mm Thickness AA1100 Aluminum Sheet Coil Coated Surface
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
aluminum channel letter coil Aluminum Trim Coil Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | Aluminum Trim Coil,aluminum Channel Letter Coil,Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 1060 1100 Aluminum Coil 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T , West Union, Money Gram, Etc. |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
A3003 Aluminum Disc Mill Finish Coating For Pan Non Stick
| Keyword: | Aluminium Circle Importer,aluminum Circle For Pan Non Stick,aluminum Circle Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Hardness: | O, H12, H14, H16, H18 |
Food Grade Aluminum Foil Paper 1100 1235 Aluminum Container Foil Width 1500mm
| Keyword: | Aluminum Foil,Aluminum Foil Paper,aluminum Foil Jumbo Rolls |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
Aluminum Coil 3105 1050 1060 1070 1100 3003 5052 Aluminium Roofing Sheet Roll
| Keyword: | Aluminum Coil 3105,Aluminium Roofing Sheet Roll,aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |
3Bar 5Bar Aluminum Checkered Plate 1050 Non Slip Aluminum Embossed Sheet
| Keyword: | 1050 Checkered Aluminum Plate,1050 Aluminum Embossed Sheet |
|---|---|
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Application: | Construction , Flooring ,Refrigerator, Wine Cabinet, Kitchen Cabinet Etc. |
Reflective 6mm 1100 H22 Mirror Polished Aluminum Sheet For Lighting
| Product Name: | Mirror Aluminum Sheet/Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Color Painted Aluminum Sheet & Aluminum Coil For Channel Letter
| Keyword: | Color Painted Aluminum Sheet,Color Painted Aluminum Coil,Aluminum Coil For Channel Letter |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate For Cookwares And Lights
| Keyword: | 1050 1060 1100 3003 Aluminum Plate, Aluminum Plate For Cookwares And Lights, 5083 6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |

