All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
0.5mm 1mm 3mm 15mm 20mm 25mm 1050 1060 1100 Thin Flat Aluminium Strip Coil For Transformers / Batteries
| Keyword: | Aluminium Strip Coil,Flat Aluminium Strip,1050 1060 1100 Aluminium Strip |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
1050 1060 1070 1100 3003 5052 H28 H14 Prepainted Colored Coated Aluminum Sheet Coil Strip For Roofing
| Keyword: | Aluminum Sheet Coil For Roofing,Prepainted Colored Coated Aluminum Sheet Coil Strip,1050 1060 1070 1100 3003 5052 Aluminum Sheet Coil Strip |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
Aluminum 1050 1060 1070 1100 Strip Coil For Car Parts Battery Bottles Cans
| Grade: | 1000 3000 5000 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T3-T8, T351-T851 |
| Thickness: | 0.1-6.5mm |
Aluminum Plate 3003 1050 1100 H14 Aluminum Sheet 0.3mm Plate Aluminum Plate For Roof
| Keyword: | Aluminum Plate 3003,aluminum Plate 1050,aluminum Plate For Roof |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 1060 1100 3003 5052 Alloy Aluminum Coil Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil, 3003 Aluminum Coil, 5052 Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
0.5-6mm Thickness Aluminum Plate 1050 1060 3003 5052 5754 5083 A6061 T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | 6061 Aluminum Metal Sheet,aluminum Plate 5052 5083 6061,2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 1060 1100 3003 3005 Aluminum Disc For Cookware Lamp
| Product Name: | Aluminum Disk |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1mm 0.5mm Thickness Roof Sheet Aluminum Alloy 1050 1100 3003 3105 Aluminum Sheets For Roof
| Keyword: | Roof Sheet Aluminium,3105 Aluminum Sheet,aluminum 3003 Alloy |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1060 1100 Mill Finish Aluminum Coil Strip H112 0.2mm Thickness
| MOQ: | 1 Ton |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-6.0mm |
| Width: | As Per Your Requirements |
Aluminum Alloy 1050 1100 3003 5052 6061 7075 8011 Aluminum Sheet Plate 5mm 10mm
| Keyword: | Aluminum Sheet Plate 5052,aluminum Sheet Plate 5mm,aluminum Sheet Plate 10mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

