All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
Aluminum Strip Coil With Standard Of GB/ T3880.1-2006 And Coil Weight Of 2-3 Tons
| Width: | 10-1600mm |
|---|---|
| Edge: | Mill Edge, Slit Edge |
| Surface: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Embossed, Etc |
Cookware Aluminum Disc 1050 1060 Aluminum Round Circle
| Keyword: | 3003 Aluminum Circle,china Aluminum Circle,aluminum Circle Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
0.1mm Aluminum Strip Coil 3mm 1series 3series 5series 6series 8series Hot Rolled
| Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Certificate: | ISO, RoHS |
| Tolerances: | As Customer's Requirement |
0.1mm - 6.0mm Aluminum Strip Coil 1 - 8series Aluminum Coil Roll From China Factory
| Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Certificate: | ISO, RoHS |
| Tolerances: | As Customer's Requirement |
Aluminum Strip Coil Alloy Grade Sheet Roll 1.5mm 2.5mm Inside 76mm Diameter
| Width: | As Per Your Requirements |
|---|---|
| Application: | Construction, Decoration, Transportation, Etc. |
| Thickness: | 0.1-6.0mm |
T3 Temper Wood Grain PVDF Coated Aluminum Strips Good Weldability
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Thickness 0.1mm to 3.0mm Aluminum Strip Coil Alloy Ideal for Electronic Device Manufacturing
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O~H112 |
SGS Certified Aluminum Strip Coil Featuring Mill Finish Free Sample Excellent for Consumer Goods and Packaging Materials
| Product Name: | Aluminum Coil/Roll |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Alloy |
| Alloy: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 3003, 3004, 3005, 5052, 5A02, 5754 |
Thin Anodised Aluminium Strip 1050 H24 1060 H14 1050 1100 3003 3005 5052 6061 Aluminum Strip For Channel Letter
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Welding T3 Aluminium Foil Strips For Transformer Nose Bridge
| Product Name: | Aluminum Strips |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

