All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
0.8mm 10mm 20mm Letter Sign Aluminum Strip 1100 1060
| Product Name: | 0.8mm*10mm 20mm Letter Sign Aluminum Strip 1100 1060 |
|---|---|
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
| Temper: | O, H12, H14, H26, H22, H32, H34, H36, Etc |
1060 1070 1100 3003 5052 6061 Cold Rolled Aluminum Strip Band for Electric Cable
| Grade: | 1000 3000 5000 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T3-T8, T351-T851 |
| Thickness: | 0.1-6.5mm |
Industrial Aluminum Strip 1060 1100 3003 5052 6061 8011 For Transformer Winding
| Product Name: | 1060 1100 3003 5052 6061 8011 For Transformer Winding |
|---|---|
| Length: | Customized |
| Tolerance: | ±0.02mm |
Channelume Aluminum Strip Color Mirror Aluminum Coil Strip For Channel Letter
| Keyword: | Channelume Aluminum Strip,Color Mirror Aluminum Coil Strip,Aluminum Coil Strip For Channel Letter |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Anodized Aluminum Sheet 1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate For Cookwares And Lights
| Keyword: | Anodized Aluminum Sheet,1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate,Aluminum Plate For Cookwares And Lights |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
0.1mm Aluminum Alloy Strip 1050 1060 1070 1100 3A21 3003
| Surface Treatment: | Mill Finish, Anodizing, Powder Coating, Brushing, Polishing, Sand Blasting, Etc. |
|---|---|
| Length: | Customized |
| Tolerance: | ±0.02mm |
H14 Temper Aluminum Strips Roll Coil 100-6000mm Length 10-1600mm Width
| Surface: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Embossed, Etc |
|---|---|
| ID: | 508mm Or 610mm |
| Standards: | ASTM-B209, EN573-1, GB/ T3880.1-2006 |
Aluminum Strip Coil 8011 8079 Alloy Grade
| Alloy: | 1050 1060 1070 1100 3003 3105 5052 5754 5083 |
|---|---|
| Edge: | Mill Edge, Slit Edge |
| Package: | Standard Export Seaworthy Package, Covered With PVC, And Wooden Case |
Aluminum Strip Coil Customized Size 10mm Width Aluminum Roll
| Package: | Standard Export Seaworthy Package, Covered With PVC, And Wooden Case |
|---|---|
| Edge: | Mill Edge, Slit Edge |
| MOQ: | 3 Tons |
1060 Aluminum Alloy Aluminum Sheet 1050 H14 1100 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 1050,1100 Aluminum Sheet,1100 Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

