All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ industrial machinery aluminum alloy sheet ] match 182 Products.
Aluminum Alloy 3003 5052 Color Coated Coil Sheet Strip for Industrial Machinery and Equipment Parts Delivering Performance
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Color: | RAL Color Customer's Requirement |
0.2mm Thick 6061 Aluminum Alloy Sheets For Kitchen Decoration
| Product Name: | Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3003 H14 Aluminum 1mm 2mm 3mm 4mm 6mm 5mm Aluminum Alloy Sheet
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.12-6.00mm,or Customer's Requirement |
Aluminum Strip Coil 3000 Series 3003 3004 3105 Aluminum Alloy Sheet Roll
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| MOQ: | 3 Tons |
| Thickness: | 0.1-6.0mm |
3 5 6series Aluminum Alloy Sheet Roll Coil Customized 50mm
| Material: | Aluminium |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-6.0mm |
| Width: | 50-1500mm |
Aluminum Roofing Sheet Galvanized Aluminum Sheet Aluminum Roofing Sheet In Coils
| Keyword: | Aluminum Roofing Sheet,aluminum Roofing Sheet In Coils,galvanized Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom Aluminum Corrugated Sheet Galvanized Aluminum Roof Corrugated Aluminum Roof Panels
| Keyword: | Aluminum Corrugated Sheet,galvanized Aluminum Roof,corrugated Aluminum Roof Panels |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Diamond Sheet Plate Aluminium Chequer Plate Aluminum Checkered Plate Thickness
| Keyword: | Aluminium Checker Plate,aluminum Diamond Sheet Plate,aluminium Chequer Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
Aluminum 6061 T6 Aluminum 6063 aluminum roofing sheet
| Keyword: | Aluminum 6061 T6,6063 Aluminum Plate,aluminum Roofing Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Roofing Sheets 1060 H24 Aluminum Plate 3105 H24 Aluminum Roof Tiles
| Keyword: | Aluminum Roofing Sheets,3105 H24 Aluminum Roof Tiles,1060 H24 Aluminum Plate |
|---|---|
| Certificate: | ISO, RoHS |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |

