All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ industrial machinery aluminum alloy sheet ] match 182 Products.
5052 h32 Aluminum Alloy Coils 3003 Aluminum Roll 1060 1100 Aluminum Gutter Coil
| Keyword: | 5052 H32 Aluminum Alloy Coils,aluminum Roll,aluminum Coil For Gutter |
|---|---|
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T , West Union, Money Gram, Etc. |
| Certificate: | ISO, RoHS |
7075 T651 Corrugated Aluminum Sheet Aluminum Roofing Sheet
| Keyword: | Aluminum Roofing Sheet,7075 T651 Corrugated Aluminum Sheet,aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
Custom Car Anti Skid Pattern Aluminum Plate Aluminum Alloy Embossed Plate
| Keyword: | Aluminum Alloy Embossed Plate,Car Anti-skid Pattern Aluminum Plate,Aluminum Checked Plate Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Alloy: | 1050/1060/1100/3003/5005/5052/5083/3005/8011 |
2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate Sheet 100mm Width
| Keyword: | 2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate,4 Mm Aluminum Sheets,6061t6 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Mill Finished 3003 5005 Aluminum Thick Sheet 2mm For Cladding Gutter
| Keyword: | Aluminum Thick Plate,aluminum Sheet 8mm Thick,12mm Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
SGS Certified Alloy 5005 5052 5754 5083 6061 6063 T6 Aluminium Plate Sheets Metal Used in and Automotive Manufacturing
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Surface Treatment: | Mill Finish |
Manufacturer In China Supplier Aluminum Sheet 0.15-25.0 Mm Alloy Sheet Aluminum Plate
| Material: | 1 3 5 6 8 Series Aluminium Alloy |
|---|---|
| Packing: | Wooden Pallet |
| Width: | 10mm-2200mm |
Aluminum Sheet 5mm 10mm Thickness 1050 1060 1100 Aluminum Sheet Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 5mm Thick, 1060 Aluminum Alloy Price,1100 Aluminum Sheet, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1060 Aluminum Alloy Aluminum Sheet 1050 H14 1100 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 1050,1100 Aluminum Sheet,1100 Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Alloy 1050 1100 3003 5052 6061 7075 8011 Aluminum Sheet Plate 5mm 10mm
| Keyword: | Aluminum Sheet Plate 5052,aluminum Sheet Plate 5mm,aluminum Sheet Plate 10mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

