All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ industrial machinery aluminum alloy sheet ] match 183 Products.
5000 Series Almg3 5754 Aluminum Sheet Mill Finish For Roofing Ceiling
| Keyword: | Almg3 5754 Aluminum Sheet,Mill Finish Aluminum Sheet,Roofing Ceiling Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Certificate: | ISO, RoHS |
Aluminum Sheet Plate 5052 Aluminum Sheet 0.7mm Custom Aluminum Sheet Metal
| Keyword: | Aluminum Sheet Metal Custom,aluminum Sheet 0.7mm,aluminum Sheet Plate 5052 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Stucco Aluminum Sheet Coil Gutter Coil Aluminum Coil Thickness
| Keyword: | Gutter Coil Aluminum,aluminum Coil Thickness,Stucco Aluminum Sheet Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3mm Aluminium Sheet 10mm Aluminium Plate 5x10 Aluminum Sheet
| Keyword: | 3mm Aluminium Sheet,10mm Aluminium Plate,5x10 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Thin Aluminum Sheet 8x4 Aluminium Sheet 6061 T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | Thin Aluminum Sheet,8x4 Aluminium Sheet,6061 T6 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminium Roofing Sheet In Nigeria Aluminum Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness
| Keyword: | Aluminium Roofing Sheet Coil,aluminium Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness,best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Corrugated Aluminium Roofing Custom Aluminum Sheet Metal Aluminium Roofing Coil
| Keyword: | Corrugated Aluminium Roofing,aluminum Sheet Metal Custom,Aluminium Roofing Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
aluminum channel letter coil Aluminum Trim Coil Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | Aluminum Trim Coil,aluminum Channel Letter Coil,Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
2mm 4x8 Aluminium Sheet For Car Diamond Aluminum Checkered Plate
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T4, T8, T651 |
| Thickness: | 0.1mm - 260mm |
1 4 Inch Thick Aluminum Plate 1/8 Inch 10mm 6mm 3mm 1mm Thickness 4*8 FT
| Aluminum Alloy: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
|---|---|
| Thickness: | 0.1mm-2600mm |
| Width: | 1000mm, 1200mm, 1250mm, 1500mm, 2000mm Or Any Cut To Size |

