All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ industrial machinery aluminum alloy sheet ] match 182 Products.
1050 1060 1100 Aluminum Coil 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T , West Union, Money Gram, Etc. |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Free Sample Thickness 0.15mm-600mm Aluminum Diamond Plate Sheet Aluminium Sheet Checkered Aluminum Sheets
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate,Brushed Aluminium Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
Custom 0.3mm 0.5mm 0.6mm 2mm 3mm 4mm Thick Aluminium Sheet Plate
| Keyword: | Custom Aluminium Sheet,2mm 3mm Thick Aluminium Sheet,4mm Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Custom 4 X 8 Aluminum Checker Plate 1.5mm 5754 5083 3003 Embossing Aluminum Diamond Plate Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Tread Plate 4x8,Aluminum Diamond Tread Plate, Aluminium Chequer Plate Sheet |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
5051 5083 6061 Aluminium Sheet Thick 02mm 03mm 04mm 05mm 07mm 08mm
| Keyword: | Aluminum Plate 5051 5083 6061,thick 03mm 04mm 05mm Aluminum Sheet,08 Mm Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
4mm 7mm 12mm 15mm 16mm 25mm Thick Aluminum Plate 3003 H14 3105 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Alloy T351 Temper Aluminium Plate 12mm 15mm For Ceiling
| Keyword: | Price Of Aluminum Plate,16mm Thick Aluminum Plate,25mm Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3mm Embossed Aluminum Sheet 8x4 Aluminium Checkered Sheet
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate 3mm,8x4 Aluminium Chequer Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Black Diamond Plate Sheets 4x8 aluminum diamond plate aluminum checkered plate
| Keyword: | Black Diamond Plate Sheets,Aluminum Checkered Plate,4x8 Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.15mm-5mm |
T851 40mm 3004 Weather Aluminum Strip Coil Led Profile For Stairs
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

