All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum strips roll coil ] match 246 Products.
Aluminum Strip Coil With Standard Of GB/ T3880.1-2006 And Coil Weight Of 2-3 Tons
| Width: | 10-1600mm |
|---|---|
| Edge: | Mill Edge, Slit Edge |
| Surface: | Mill Finish, Anodized, Brushed, Embossed, Etc |
3003H Coil Aluminum Stock 8011 Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 1060 1100 Aluminum Coil 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T , West Union, Money Gram, Etc. |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Industrial Aluminum Foil Rolls For Household / Medical 0.006 - 0.2mm H112
| Name: | Aluminum Foil Rolls |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Width: | 10mm ~ 1500mm |
1050 1060 8011 O Aluminum Foil Jumbo Roll Food Grade 400mm Medical Aluminum Foil
| Name: | Aluminum Foil Roll |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
Aluminum Strip Coil Alloy Grade Sheet Roll 1.5mm 2.5mm Inside 76mm Diameter
| Width: | As Per Your Requirements |
|---|---|
| Application: | Construction, Decoration, Transportation, Etc. |
| Thickness: | 0.1-6.0mm |
5754 Aluminum Sheet 5 Bar 5mm 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate Embossing Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
Aluminum Strip Coil For Washer 1060 3003 Hardness
| Width: | As Per Your Requirements |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-6.0mm |
| Length: | Customized |
4mm 6mm Aluminium Coil 6000 Series Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 6061t6 Aluminum Sheet,aluminum Sheet Coil Roll,metal Sheet Aluminium |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Aluminum Roll Coil 1060 1100 3003 H12 GB/T3880 1.2mm 2.5mm Aluminum Sheet for Cladding
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |

