All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum strip 6060 ] match 227 Products.
5083 Anodized Aluminum Sheet Aluminum Plate 5mm 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Sheet
| Keyword: | 5083 Aluminium Plate,5083 Aluminum Sheet,5mm Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O~H112, T3~T8, T351~851 |
T851 Aluminum Diamond Plate 5 Bar 1000 Aluminium Tread Plate
| Keyword: | Aluminum Checker Plate 5 Bar 1000,aluminum Checker Plate 1000,Aluminum Checkered Plate And Sheet Weight |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5.0mm Embossed Aluminum Sheet 5052 3000 Series Aluminum Diamond Plate Sheets
| Product Name: | Aluminum Checkered Plate,5 Bar Aluminum Tread Plate,2mm Aluminium Checker Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5.0mm 3003 H14 Embossed Aluminum Sheet 6061 5052 Orange Peel Checker
| Product Name: | Embossed Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Black Diamond Plate Sheets 4x8 aluminum diamond plate aluminum checkered plate
| Keyword: | Black Diamond Plate Sheets,Aluminum Checkered Plate,4x8 Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.15mm-5mm |
Aluminum Diamond Sheet Plate Aluminium Chequer Plate Aluminum Checkered Plate Thickness
| Keyword: | Aluminium Checker Plate,aluminum Diamond Sheet Plate,aluminium Chequer Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
Custom Anodized Black Aluminum 4x8 Aluminium Sheet Anodized Aluminum Plates And Rolls
| Keyword: | Anodized Aluminum Sheet,black Anodized Aluminum Sheet,custom Aluminium Sheet Anodized |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1050 2mm 1100 3003 Color Coated Aluminum Coil For Channel Letter
| Keyword: | 1050 2 Mm Aluminum Coil,aluminum Coil For Channel Letter,color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom Aluminum Sheet 5083 5086 H321 H116 Marine Aluminum Plate Sheet For Boat
| Keyword: | Aluminium Plate Marine,custom Aluminum Sheet,5083 Marine Aluminium Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
0.1mm Anodized Aluminum Sheet Plate 5mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm T351
| Name: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O~H112, T3~T8, T351~851 |

