All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum strip 6060 ] match 227 Products.
3105 3003 H14 Aluminum Sheet Plate 1.2mm 4mm 7mm 16mm Thick Aluminum Sheet For Traffic Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,aluminum Sheet For Traffic Signs |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
3003 3105 H14 Aluminum Plates Sheet Metal 1.2mm 4mm 7mm 12mm Thick 4x10
| Keyword: | 4x10 Aluminum Sheet Metal,7mm Thick Aluminum Sheet,aluminum Sheet 12mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1xxx 3xxx 5xxx 6xxx 8xxx Series Diamond Embossed Aluminum Checkered Plate 1.5mm Aluminium Tread Plate
| Keyword: | Diamond Embossed Aluminum,Aluminum Checkered Plate,Aluminium Tread Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum |
Stucco Embossed Aluminum Plate Sheet Aluminum Checker Plate 5005 H34 Aluminum Diamond Plate
| Keyword: | Stucco Embossed Aluminum Plate,Aluminum Checker Plate,5005 H34 Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Pattern Size: | Customized |
Custom Car Anti Skid Pattern Aluminum Plate Aluminum Alloy Embossed Plate
| Keyword: | Aluminum Alloy Embossed Plate,Car Anti-skid Pattern Aluminum Plate,Aluminum Checked Plate Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Alloy: | 1050/1060/1100/3003/5005/5052/5083/3005/8011 |
PE PVDF White Aluminum Gutter Coil Pre-Painted Color Coated Aluminum Coil Sheet
| Keyword: | Colour Coated Aluminum Coil,white Aluminum Gutter Coil,pre-painted Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
Wood Grain Aluminum Sheet PE PVDF Prepainted Aluminum Color Coating Sheet
| Keyword: | Wood Grain Aluminum Sheet,pvdf Coating Aluminum Sheet,aluminum Color Coating Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
4mm 7mm 12mm 15mm 16mm 25mm Thick Aluminum Plate 3003 H14 3105 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1100 1060 3003 3105 1.2mm 2mm 3mm Thick Aluminum Plates Sheets For Traffic Signs
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.8mm 1.5mm Custom Embossed Aluminum Diamond Sheet 4 X 8 Aluminum Checker Plate
| Product Name: | 0.8mm Embossed Aluminum Sheet,4 X 8 Aluminum Checker Plate,4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series |

