All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum strip 6060 ] match 227 Products.
1050 1060 1100 3003 5052 Alloy Aluminum Coil Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil, 3003 Aluminum Coil, 5052 Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
Marine Aluminium Plate 5754 5052 H32 4mm Aluminum Sheet For Trailers
| Keyword: | Marine Aluminium Plates,aluminum Sheet For Trailers,5052 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
2mm 4mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate 5052 5083 A6061 Aluminum Alloy Sheet Metal
| Keyword: | 6061 Aluminum Metal Sheet,aluminum Plate 5052 5083 6061,2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5754 5 Bar 5mm Aluminum Sheet Checked Pattern Plates Aluminum Checked Plate
| Keyword: | Aluminum Checked Plate,Aluminum Checked Pattern Plates,5754 5 Bar 5mm Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Pattern Size: | Customized |
Aluminum Mirror Sheet
| Product Name: | Lighting Reflective Rate 86% Aluminum Mirror Sheet,Lighting Reflective Rate 95% Polished Aluminum Sheet,polished Anodizing Aluminum Plate Reflector |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
0.5-6mm Thickness Aluminum Plate 1050 1060 3003 5052 5754 5083 A6061 T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | 6061 Aluminum Metal Sheet,aluminum Plate 5052 5083 6061,2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom 4 X 8 Aluminum Checker Plate 1.5mm 5754 5083 3003 Embossing Aluminum Diamond Plate Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Tread Plate 4x8,Aluminum Diamond Tread Plate, Aluminium Chequer Plate Sheet |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
5754 Aluminum Sheet 5 Bar 5mm 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate Embossing Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
4x10 Aluminum Sheet Metal 2mm 4mm Thickness 3003 5052 H112 5083 A6061 T6 Aluminum Alloy Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
25mm 30mm Round Disc 1050ho A3003 Aluminum Sheet Pan Aluminum Circle For Pan Non Stick
| Product Name: | Aluminum Circle For Pan Non Stick,3003 Aluminum Circle,1050ho Aluminum Circle Aluminum |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |

