All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum strip 6060 ] match 227 Products.
0.8mm 1.5mm Custom Embossed Aluminum Diamond Sheet 4 X 8 Aluminum Checker Plate
| Product Name: | 0.8mm Embossed Aluminum Sheet,4 X 8 Aluminum Checker Plate,4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series |
1100 1050 1060 3003 3105 Polishing Aluminum Disc Circle Plate Aluminium Disk For Cookware
| Product Name: | Aluminium Circle 3003,1060 Aluminum Circle Disc,aluminum Circle Round Aluminum Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
4mm 6mm Aluminium Coil 6000 Series Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 6061t6 Aluminum Sheet,aluminum Sheet Coil Roll,metal Sheet Aluminium |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Ceiling 5083 6061 Aluminum Alloy Plate 4x8 Design For Building
| Keyword: | 3003 Aluminum Plate,aluminum Alloy 5083,aluminum Sheet Price |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Cookware Aluminum Disc 1050 1060 Aluminum Round Circle
| Keyword: | 3003 Aluminum Circle,china Aluminum Circle,aluminum Circle Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
T351 Pan Colored Coat Aluminum Disc H18 Mill Finish For Cooker
| Keyword: | Polishing Aluminium Disc,30mm Aluminum Circle,induction Base Aluminum Circle For Cookware |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Hardness: | O, H12, H14, H16, H18 |
6mm 3mm 2mm 1.5mm 3003 5005 H34 5052 Aluminum Sheet Plate For Trailers
| Keyword: | Aluminum Sheets,aluminum Sheeting For Trailers,5052 Aluminum Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5754 Aluminum Sheet 5 Bar 5mm 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate Embossed Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate,5754 Aluminum Sheet 5 Bar 5mm,embossing Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
6061 5052 Stucco Embossed Aluminum Diamond Plate Sheet 3003 H14 Aluminum Checker Plate
| Product Name: | Aluminum Checker Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
Aluminium Floor Plate aluminium 5 bar tread plate aluminum tread plate
| Keyword: | Aluminium Floor Plate,Aluminum Tread Plate,Aluminium 5 Bar Tread Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

