All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 352 Products.
5 Bars Pattern Diamond Checker Sheet 3mm 6061 3003 Stucco Embossed Aluminum Checker Plate
| Product Name: | Black Aluminum Checker Plate,3003 Stucco Embossed Aluminum Coil,6061 Stucco Embossed Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
Aluminum Mirror Sheet
| Product Name: | Lighting Reflective Rate 86% Aluminum Mirror Sheet,Lighting Reflective Rate 95% Polished Aluminum Sheet,polished Anodizing Aluminum Plate Reflector |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
Thin Aluminum Sheet 8x4 Aluminium Sheet 6061 T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | Thin Aluminum Sheet,8x4 Aluminium Sheet,6061 T6 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Alloy 1000 Thickness 0.1mm 5mm Durable Metal Aluminum Sheet Plate for Electrical Components and Mechanical Engineering Projects
| Material: | Aluminum Alloy |
|---|---|
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
| Temper: | O~H112 |
1050 1060 1100 Aluminum Coil 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T , West Union, Money Gram, Etc. |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
3003 3105 H14 Aluminum Plates Sheet Metal 1.2mm 4mm 7mm 12mm Thick 4x10
| Keyword: | 4x10 Aluminum Sheet Metal,7mm Thick Aluminum Sheet,aluminum Sheet 12mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Round Aluminum Plate 3003 DC Aluminum Circle For Cookware Making
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Diameter: | 80-1000mm |
1100 1050 1060 3003 3105 Polishing Aluminum Disc Circle Plate Aluminium Disk For Cookware
| Product Name: | Aluminium Circle 3003,1060 Aluminum Circle Disc,aluminum Circle Round Aluminum Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
1mm 1.3mm High Reflective Polished Mirror Aluminum Sheet Coil Roll Reflector Aluminum Sheet
| Product Name: | Polished Aluminum Mirror Sheet,aluminum Plate 1mm Mirror,reflector Aluminum Sheet For Lighting |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Temper: | O-H112 |
0.1mm 350mm Aluminum Alloy Sheets Plate 1060 3003 5052 6061 8011 2200mm
| Name: | Aluminium Plate |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |

