All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 352 Products.
High Precision Aluminum Sheet Roll 2.0mm 3.0 Mm Aluminum Plate 80mm X 200mm Aluminum Sheet
| Keyword: | High Precision Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 2.0mm,Aluminum Sheet 3.0 Mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
Custom Aluminum Sheet 5083 5086 H321 H116 Marine Aluminum Plate Sheet For Boat
| Keyword: | Aluminium Plate Marine,custom Aluminum Sheet,5083 Marine Aluminium Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
2mm 3mm 4mm Aluminum Sheet Marine Grade Alloy 6063 6061 Aluminum Plate
| Alloy: | 6061 6063 |
|---|---|
| Temper: | T6, T651, T4, T851, Etc |
| Thickness: | 0.10mm-350mm |
4x10 Aluminum Sheet Metal 2mm 4mm Thickness 3003 5052 H112 5083 A6061 T6 Aluminum Alloy Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Coil 1060 Aluminum Roll 6061 5052 Aluminum Coil Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | Aluminum Roll 5005 5052,5005 H24 Aluminum Coil,5005 Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |
Aluminum Sheet Supplier 3003 5083 H111 Aluminium Plate Sheets Rolls
| Keyword: | Aluminum Sheet Supplier,aluminium Plate 5083 H111,aluminum Plate Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Custom Anodized Black Aluminum 4x8 Aluminium Sheet Anodized Aluminum Plates And Rolls
| Keyword: | Anodized Aluminum Sheet,black Anodized Aluminum Sheet,custom Aluminium Sheet Anodized |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Embossed Diamond Aluminum Plate 6083 6063 aluminum checker plate sheet
| Keyword: | Embossed Diamond Aluminum Plate,Aluminum Checker Plate Sheet,checker Plates Aluminum |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3003 Checkered Aluminum Alloy Plate Noneslip 5 Bars Patterned Aluminum Checker Plate Sheet For Trailers
| Keyword: | 3003 Checkered Aluminum Alloy Plate,Aluminum Checker Plate,5 Bars Patterned Aluminum Plate |
|---|---|
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
3003 Aluminum Diamond Plate 100mm 5 Bar Pattern Aluminum Plate for Trailers/Floor
| Keyword: | 3003 Checkered Aluminum Alloy Plate,Aluminum Checker Plate,5 Bars Patterned Aluminum Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |

