All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 352 Products.
Anodized Aluminum Sheet 1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate For Cookwares And Lights
| Keyword: | Anodized Aluminum Sheet,1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate,Aluminum Plate For Cookwares And Lights |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
DD DC 99.5% 1050 6061 Aluminum Plate For Deep Drawing Cooker
| Product Name: | Aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5052 Aluminum Sheet Plate Aluminum Thick Plate Marine Grade Aluminum Plate For Boat
| Keyword: | Aluminum Thick Plate,aluminum Sheet Plate 5052,marine Grade Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Coil 3003 H14 And 8011 Aluminum Coil 6061 7075 Aluminum Coils
| Keyword: | 8011 Aluminum Coil,aluminum Coil 3003 H14,1100 3003 Aluminum Coil 6061 7075 Aluminum Coils |
|---|---|
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T , West Union, Money Gram, Etc. |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
5052 5754 Diamond Aluminum Plate / Checkered Patterned Plate / Embossed Perforated Aluminum Sheet
| Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Type: | Plate/Coil |
5 Bar Aluminium Checker Plate Pattern Aluminum Plate AA1100 Aluminum Checkered Plate for Elevator Floor
| Keyword: | Pattern Aluminum Plate,Aluminum Checkered Plate For Elevato,5 Bar Aluminium Checker Plater Floor, |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
ASTM 6063 T6 Aluminum Sheet Marine Grade Aluminum Plate for Boat Using
| Series: | 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | T4,T6, T651,etc |
| Thickness: | 0.15-6.0mm |
1000 3000 series high quality aluminum plate suitable for household appliances can be customized
| Alloy: | 1000,3000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Width: | 20-3000mm, Etc |
Anodized Aluminum Plate Sheet 1060 1100 3003 5083 6061 1000mm
| Width: | 1000mm-1500mm |
|---|---|
| Certificate: | ISO, SGS, BV |
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18, H22, H24, H26, H32, H34, H36, H38, T4, T5, T6, T651 |
0.8mm 2mm 3mm Thin 6xxx Aluminum Plate 8x4'' Aluminium Sheet 6061 T6
| Grade: | 6000 Series |
|---|---|
| Thickness: | 0.10-350 Mm(contact Us For Exact Value) |
| Width: | 100-2600 Mm |

