All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 352 Products.
1100 3003 5052 6061 7075 Aluminum Plate Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Material: | Aluminum Alloy Metal |
| Temper: | O-H112 |
12mm Aluminum Plate 5mm 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Aluminum Sheet Coil
| Keyword: | 12mm Aluminum Plate,5mm Aluminum Sheet,0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Aluminum Sheet Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminum Sheet 1060 1100 3003 5052 2mm 3mm 4mm Aluminum Plate for Ceiling Sheet
| Keyword: | Aluminim Plate |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.15-200mm Customized |
8011 Aluminum Plate Is Used To Produce Bottle Caps 0.21mm
| Thickness: | 0.21mm |
|---|---|
| Width: | 20-3000mm,etc |
| Surface Treat: | Mill,bright,polished,hair Line,brush,checkered,embossed,etching,etc |
12mm 20mm Thick Aluminium Plate Aluminum Thick Plate 6061-T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | 6061-t6 Aluminum Sheet,aluminum Thick Plate,aluminium Plate 20mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminium Plate Manufacture 6061 Aluminum Sheet Price Per Kg 6082 T6 6061 T651 Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminum 6061 T6 Thickness 4mm, Aluminum Coil Sheet, Aluminum 6061 T4 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5051 5083 6061 Aluminium Sheet Thick 02mm 03mm 04mm 05mm 07mm 08mm
| Keyword: | Aluminum Plate 5051 5083 6061,thick 03mm 04mm 05mm Aluminum Sheet,08 Mm Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
SGS Certified Alloy 5005 5052 5754 5083 6061 6063 T6 Aluminium Plate Sheets Metal Used in and Automotive Manufacturing
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
| Surface Treatment: | Mill Finish |
Custom Aluminium Plates 6061 T4 6063 6083 5754 5053 A5052 H32 Aluminum Sheet Coil Roll
| Keyword: | Custom Aluminium Plates,aluminum Sheet Coil Roll,a5052 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
0.1mm Anodized Aluminum Sheet Plate 5mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm T351
| Name: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O~H112, T3~T8, T351~851 |

