All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 3003 ] match 485 Products.
1060 H18 Aluminum Foil 0.15mm Thickness H12 For Lithium Battery Foil
| Product Name: | 1000 Series Battery Foil |
|---|---|
| Alloy: | 1050 1060 1100 1235, Etc |
| Temper: | O, F, H12, H14, H18, H22, H24, H26, H32, Etc |
2mm 4x8 Aluminium Sheet For Car Diamond Aluminum Checkered Plate
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T4, T8, T651 |
| Thickness: | 0.1mm - 260mm |
Embossed Aluminium Diamond Sheet 1060 1100 3003 5052 5754 Tread Aluminum Checker Plate
| Alloy/Grade: | 1000, 3000, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, O / H14 / H32 / H24 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
Industry Decorative Slitting 0.2mm Aluminium strip 1050 H24
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
2mm 3mm Thick Anodised Aluminium Sheet 5052 5083 1050 3003 H14 For Exterior Use
| Keyword: | 2mm 3mm Thick Aluminium Sheet,anodised Aluminium Sheet,aluminium Sheets For Exterior Use |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Thin Anodised Aluminium Strip 1050 H24 1060 H14 1050 1100 3003 3005 5052 6061 Aluminum Strip For Channel Letter
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Gutter Coil Aluminum Channel Letter Coil Aluminum Coil for Gutter
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Decorative 1xxx Series LED Lighting Coated Aluminum Strip 0.2mm Thick Aluminium Coil
| Aluminum Alloy: | 1050 1060 1070 1100 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Thickness: | 0.2-8.0mm |
3003 H22 Diamond Sheet Metal – Aluminum Diamond Sheet for Cargo Trailer
| Packaging Details: | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
|---|---|
| Delivery Time: | 7-20 workdays |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
Plain 1100 3003 6061 5083 1.0mm 1.2mm 1.5mm Stucco Embossed Aluminium Sheet Coil
| Alloy: | 1100 3003 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 1mm, 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm, Customized |

