All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 3003 ] match 485 Products.
1060 0.3mm 0.6mm 1.2mm Thickness Aluminum Coil Roll Stock
| Keyword: | Cold Rolled Aluminum Coils, Aluminum Coil For Roofing |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | A1050, A1060, A1070, A1100 |
5 \ 6 Series Aluminum Foil Rolls Household Industrial Tape Foil 1600mm
| Name: | Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 Mm ~ 0.2 Mm(According To Customer Requirements) |
8 - 50 Mic Silver Aluminum Foil Roll 1 / 3 / 5 / 8 Series Food Grade
| Name: | Aluminum Foil Roll |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
Aluminum Foil Jumbo Roll Household Food Grade 14 Microns Foil Raw Material
| Packaging: | Wooden Package |
|---|---|
| Material: | Aluminum |
| Product Name: | Aluminum Foil Roll |
Aluminum Disc Circle Round Sheet 1050 1060 1100 8011 Metal Sheet
| Surface Treatment: | Anodizing, Polishing, Plating, Etc. |
|---|---|
| Packaging: | Wooden Box, Pallet, Etc. |
| MOQ: | 3 Tons |
Flame Retardant Oil-Proof Silver / Gold Embossed Aluminum Foil Series 1000 3000 8000
| Alloy Series: | 1000, 3000, 5000, 8000 |
|---|---|
| Temper: | H22, H24, H26 |
| Thickness: | 0.006-0.2mm |
0.08x60/80mm Smoke Duct Aluminum Foil Slitting 8011 O Temper
| Alloy: | 8011 Aluminum |
|---|---|
| Temper: | O |
| Thickness: | 0.08mm, Customized |
0.5 / 2.0 / 1.25 / 1.6 / 2.5mm 1050 5052 H14 H32 Temper One Side Blue PVC Aluminum Sheet
| Alloy: | 1050 1060 1100 3003 5052, Etc |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H24, H32, Etc |
| Width: | 100 - 2600mm |
Aluminum Round Disc 1050 1060 1100 H14 Aluminum Circle For Pot
| Name: | Aluminum Disc |
|---|---|
| Grade: | 1050 1060 1100, Etc |
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
5052 6061 SGS Aluminium Sheet Plate T6 6063 7075 2mm 3mm 4mm
| Thickness: | 0.1mm-20mm |
|---|---|
| Width: | 10mm-2200mm |
| Length: | As Per Your Requirements |

