All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium plate sheet ] match 243 Products.
Naval 5083 5052 Powder Coated Aluminium Sheet H32 H34 For Boat
| Keyword: | Aluminum Plate 5083,aluminum Alloy 5083,aluminum Sheet Naval |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Aluminium Diamond Plate 5052 Embossed Aluminium Sheet 8 X 4 Aluminum Tread Plate
| Product Name: | Diamond Plate 5052 Aluminum 8 X 4 Aluminium Sheet Aluminum Tread Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
2mm 4x8 Aluminium Sheet For Car Diamond Aluminum Checkered Plate
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T4, T8, T651 |
| Thickness: | 0.1mm - 260mm |
Aluminum Coil Sheet 5754 5052 5083 6061 6083 Aluminum Alloy Plate 8 x 4 Aluminium Sheet
| Keyword: | 8 X 4 Aluminium Sheet,aluminium Sheet 5754,aluminum Coil Sheet 5052 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
5052 8011 Aluminum Foil Jumbo Roll For Air Conditioner Fin Stock
| Keyword: | 8011 Aluminium Foil Jumbo Roll,5052 Aluminum Foll |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
Aluminum Sheet Manufacture Aluminum Plate 5052 5083 A5182 5005 O H32 H34 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Plate 5052 5083, 5005 O H32 H34 Aluminum Sheet, A5182 Aluminium |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |
5052 3000 Series 5 bar aluminum tread plate 2mm aluminium checker plate
| Product Name: | Aluminum Checkered Plate,5 Bar Aluminum Tread Plate,2mm Aluminium Checker Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3004 5052 8006 Industrial Aluminum Foil Roll Wholesale 0.2mm
| Keyword: | 3004 Aluminium Foil,Industrial Aluminum Foil Roll,5052 Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
A5052 H32 Aluminium Coil 0.5mm Thickness For Building Packing
| Keyword: | 1.6mm Aluminum Plate,aluminum 5052 H32,aluminum Plate Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
China Factory 8011 5052 Aluminum Foil Roll Price Food Grade Foil Aluminum Jumbo Roll
| Name: | Aluminium Foil Roll |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |

