All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium plate sheet ] match 243 Products.
2mm 3mm Thick Anodised Aluminium Sheet 5052 5083 1050 3003 H14 For Exterior Use
| Keyword: | 2mm 3mm Thick Aluminium Sheet,anodised Aluminium Sheet,aluminium Sheets For Exterior Use |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminium Checker Plate Sheet 5754 3003 6061 Aluminum Diamond Tread Plate for Flooring Manufacturer in China
| Keyword: | Aluminium Chequered Plate,Aluminium Checker Plate Sheet,Aluminum Diamond Plate Flooring |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
5052 Aluminum Sheet Metal 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm H32 Sheet Factory
| Keyword: | H32 Aluminium Plate,5052 Aluminum Sheet,0.1mm Aluminum Sheet Factory |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 5052 |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
5052 Aluminum Foil Roll 0.6mm 0.8mm Aluminium Foil Jumbo
| Keyword: | 5052 Aluminium Foil Jumbo Roll, 5052 Aluminum Foll ,0.6mm Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 Mm ~ 0.2 Mm(According To Customer Requirements) |
Aluminum Alloy 1050 1100 3003 5052 6061 7075 8011 Aluminum Sheet Plate 5mm 10mm
| Keyword: | Aluminum Sheet Plate 5052,aluminum Sheet Plate 5mm,aluminum Sheet Plate 10mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5052 Aluminum Sheet 4x8 Aluminum Sheet 2mm Aluminium Sheet
| Keyword: | 5052 Aluminum Sheet,2mm Aluminium Sheet,4x8 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Manufacture Anodized Aluminum Sheet 4mm 6mm 1060 3003 5083 6061 Aluminum Plate
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Thickness: | 0.2mm-20mm |
| Length: | 1-12m Or Customized |
5xxx Series Aluminium 5052 H32 6061 5083 Marine Grade Aluminum Sheet For Boat
| Keyword: | Aluminium 5052 Price Per Kg,aluminum Sheet For Boat,marine Grade Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Sublimation Metal Plates for Cookwares and Lights or Other Products
| Product Name: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Custom 0.3mm 0.5mm 0.6mm 2mm 3mm 4mm Thick Aluminium Sheet Plate
| Keyword: | Custom Aluminium Sheet,2mm 3mm Thick Aluminium Sheet,4mm Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |

