All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium plate sheet ] match 243 Products.
5051 5083 6061 Aluminium Sheet Thick 02mm 03mm 04mm 05mm 07mm 08mm
| Keyword: | Aluminum Plate 5051 5083 6061,thick 03mm 04mm 05mm Aluminum Sheet,08 Mm Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
8006 8011 8021 8079 Aluminum Foil Paper Roll Food Grade Aluminium Foil For Food Packing
| Keyword: | Food Grade Aluminium Foil,Aluminum Foil Paper Roll,Aluminium Foil For Food Packing |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
5 Bar Aluminium Checker Plate Pattern Aluminum Plate AA1100 Aluminum Checkered Plate for Elevator Floor
| Keyword: | Pattern Aluminum Plate,Aluminum Checkered Plate For Elevato,5 Bar Aluminium Checker Plater Floor, |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
8011 1235 1100 Aluminium Foil Jumbo Roll 0.08 - 0.15mm Chinses Factory
| Keyword: | Aluminum Foil Rolls For Packaging,Aluminum Foil 35 Micron,1235 Aluminum Foil 215 Mm |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
1060 8011 8079 Aluminium Jumbo Rolls 0.011mm Foil Roll Wholesale Prices
| Keyword: | 8011 Aluminium Foil,1060 Aluminum Foil Roll Price,0.011mm Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
Plain 1100 3003 6061 5083 1.0mm 1.2mm 1.5mm Stucco Embossed Aluminium Sheet Coil
| Alloy: | 1100 3003 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 1mm, 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm, Customized |
3003 5052 5083 6061 Anti-Slip Diamond Pattern Aluminum Tread Plate Aluminium Metal
| Keyword: | Non-Slip Aluminum Plate |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Type: | Plate/Coil |
5xxx Series Alloy Aluminum Sheet 5052 5754 5083 Marine Grade Aluminium Sheet
| Keyword: | 5xxx Series Aluminum Sheet,5754 Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 5052, |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1mm 0.5mm Thickness Roof Sheet Aluminum Alloy 1050 1100 3003 3105 Aluminum Sheets For Roof
| Keyword: | Roof Sheet Aluminium,3105 Aluminum Sheet,aluminum 3003 Alloy |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Paper Aluminum Foil Film Price Per Kg 1235 5052 Aluminium Foil For Food Containers
| Keyword: | Aluminum Foil Film, Foil Paper Aluminum Foil, Aluminum Foil 1235 |
|---|---|
| Item: | Supplier Catering Aluminium Foil, Silver Aluminium Foil Paper, Food Packing Household Aluminium Foil |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |

