All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium plate sheet ] match 236 Products.
800mm Dia 5052 5083 5754 6061 Aluminium Circle Plate 0.2mm Thickness
| Product Name: | Aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.13mm-6.5mm Aluminium Gutter Coil Roll For Channel Letter
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3003H Coil Aluminum Stock 8011 Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1mm 0.5mm Thickness Roof Sheet Aluminum Alloy 1050 1100 3003 3105 Aluminum Sheets For Roof
| Keyword: | Roof Sheet Aluminium,3105 Aluminum Sheet,aluminum 3003 Alloy |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1xxx 3xxx 5xxx 6xxx 8xxx Series Diamond Embossed Aluminum Checkered Plate 1.5mm Aluminium Tread Plate
| Keyword: | Diamond Embossed Aluminum,Aluminum Checkered Plate,Aluminium Tread Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum |
1060 8011 8079 Aluminium Jumbo Rolls 0.011mm Foil Roll Wholesale Prices
| Keyword: | 8011 Aluminium Foil,1060 Aluminum Foil Roll Price,0.011mm Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
aluminum channel letter coil Aluminum Trim Coil Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | Aluminum Trim Coil,aluminum Channel Letter Coil,Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
High Precision Aluminum Sheet Roll 2.0mm 3.0 Mm Aluminum Plate 80mm X 200mm Aluminum Sheet
| Keyword: | High Precision Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 2.0mm,Aluminum Sheet 3.0 Mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
T851 Aluminum Diamond Plate 5 Bar 1000 Aluminium Tread Plate
| Keyword: | Aluminum Checker Plate 5 Bar 1000,aluminum Checker Plate 1000,Aluminum Checkered Plate And Sheet Weight |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3mm 6mm Aluminium Checker Plate 0.25 aluminum diamond plate 4x8 sheet
| Keyword: | 3mm Aluminium Checker Plate,aluminium Checker Plate 6mm,0.25 Aluminum Diamond Plate 4x8 Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

