All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium plate sheet ] match 243 Products.
5000 Series Aluminum Plate 5005 5052 H22 5754 5083 H34 H111 5086 H116 Marine Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminium Plate Alloy,5754 Aluminium Plate,5005 H34 Aluminum Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 5000 Series |
1100 3105 5052 Aluminum Diamond Plate 4x8 8/1 Sheet 2200mm
| Keyword: | Aluminum Sheet 1100,3105 Aluminum Sheet,5052 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium Alloy Roofing Sheet Aluminium 3003 3105 3xxx Aluminium Sheet For Roof
| Keyword: | 3105 Aluminum Sheet,3xxx Aluminium 3003 Sheet,aluminium Sheet For Roof |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
AA1100 3mm Aluminium Checker Plate Sheet 5052 5754 6061 6063 7075 Embossed Aluminum Diamond Plate
| Keyword: | Aluminum Diamond Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
Aluminum Diamond Plate Sheets Aluminium Checker Plate 3mm 8x4 aluminium chequer plate
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate 3mm,8x4 Aluminium Chequer Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
350mm Aluminum Sheet Plate Metal 1050 1070 3105 5052 O H12 H15 H16 H18 H24
| Keyword: | H12 Aluminium Plate,H24 Aluminum Sheet,1070 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
1000 Series 0.13mm Aluminium Plate H22 H24 HO Aluminium Sheet Alloy
| Alloy: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-350mm |
A5052 H32 Anodized Aluminum Sheet 1060 1100 1050 Aluminum Plate
| Keyword: | A5052 H32 Anodized Aluminum Sheet,1060 Aluminum Plate,1100 Aluminum Plates |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum |
5052 6061 SGS Aluminium Sheet Plate T6 6063 7075 2mm 3mm 4mm
| Thickness: | 0.1mm-20mm |
|---|---|
| Width: | 10mm-2200mm |
| Length: | As Per Your Requirements |
5083 H116 H321 5052 5005 5754 Aluminium Alloy Sheet Marine Grade Aluminum Plate For Boat Ship Building
| Keyword: | Marine Grade Aluminum Plate,5083 Aluminum Plate,Aluminum Plate For Boat Ship Building |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | A5052,A5005,A5083,A5754 |

