All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum plates sheets ] match 274 Products.
Aluminum Thick Plate 5052 5083 6061 Aluminum Sheets Plate For Boat
| Keyword: | Aluminum Thick Plate,6061 Aluminum Sheets Plate,5052 5083 Aluminum Sheets Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ISO, RoHS |
3003H And 8011 H14 Aluminum Coil Aluminum Sheet Aluminum Roll
| Keyword: | 3003H Aluminum Coil,8011 H14 Aluminum Coil,3003 H14 Aluminum Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1050 1060 1100 3003 5052 Alloy Aluminum Coil Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil, 3003 Aluminum Coil, 5052 Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
5754 5 Bar 5mm Aluminum Sheet Checked Pattern Plates Aluminum Checked Plate
| Keyword: | Aluminum Checked Plate,Aluminum Checked Pattern Plates,5754 5 Bar 5mm Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Pattern Size: | Customized |
5754 Aluminum Sheet 5 Bar 5mm 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate Embossing Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
5000 Series Aluminum Coil Manufacturer 5052 5754 5083 5005 5182 Aluminum Sheet Coil strip
| Keyword: | Aluminum Coil 5052,Aluminum Sheet Coil,aluminum Coils Strip |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 5005/5052/5083/5086/5182/5754/5454/5A06/5A05/5251 |
Aluminum Alloy 1050 1100 3003 5052 6061 7075 8011 Aluminum Sheet Plate 5mm 10mm
| Keyword: | Aluminum Sheet Plate 5052,aluminum Sheet Plate 5mm,aluminum Sheet Plate 10mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.3mm Anodized Aluminium Plates
| Keyword: | 8 X 4 Aluminium Sheet,0.7mm Aluminium Sheet,aluminium Sheet 1mm |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Marine Aluminium Plate 5754 5052 H32 4mm Aluminum Sheet For Trailers
| Keyword: | Marine Aluminium Plates,aluminum Sheet For Trailers,5052 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
7075 Aluminum Sheet Aluminum Alloys 7075 T651 Plate For Ship Bottom
| Keyword: | 7075 Aluminum Sheet,Aluminum Alloys 7075,7075 T651 Plate For Ship Bottom |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |

