All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum plates sheets ] match 274 Products.
350mm Aluminum Sheet Plate Metal 1050 1070 3105 5052 O H12 H15 H16 H18 H24
| Keyword: | H12 Aluminium Plate,H24 Aluminum Sheet,1070 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
High Quality 1050 Aluminum Sheet Metal For Building Material Plate
| Keyword: | 1050 Aluminium Plate,1050 Aluminum Sheet, Aluminum Sheet Metal For Building Material |
|---|---|
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness: | 0.2mm-350mm |
2mm Marine Grade 5083 Aluminium Plate 0.2mm Thickness
| Product Name: | Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Sheet Plate 5052 Aluminum Sheet 0.7mm Custom Aluminum Sheet Metal
| Keyword: | Aluminum Sheet Metal Custom,aluminum Sheet 0.7mm,aluminum Sheet Plate 5052 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
12mm 20mm Thick Aluminium Plate Aluminum Thick Plate 6061-T6 Aluminum Sheet
| Keyword: | 6061-t6 Aluminum Sheet,aluminum Thick Plate,aluminium Plate 20mm Thick |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminium Alloy Roofing Sheet Aluminium 3003 3105 3xxx Aluminium Sheet For Roof
| Keyword: | 3105 Aluminum Sheet,3xxx Aluminium 3003 Sheet,aluminium Sheet For Roof |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Pre-Painted Aluminum Coil Color Coated Aluminum Coil Painted Aluminum Sheet Plate
| Keyword: | Pre-Painted Aluminum Coil,Color Coated Aluminum Coil,Painted Aluminum Sheet Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
7075 T6 Aviation Grade Aluminium Plate Anodized Mill Finish
| Keyword: | 7075 Aluminum Sheet,aluminium 7075 T6,7000 Series Aluminium Alloy Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Aluminium Sheet Price 6061 T6 Aluminum Sheet 5mm Aluminium Plate
| Keyword: | Aluminium Sheet Price,6061 T6 Aluminum Sheet,5mm Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5052 Aluminum Sheet 4x8 Aluminum Sheet 2mm Aluminium Sheet
| Keyword: | 5052 Aluminum Sheet,2mm Aluminium Sheet,4x8 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

