All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum plates sheets ] match 274 Products.
A3003 5052 5754 Aluminum Diamond Plate 6061 Aluminum Tread Plate 5 bar Aluminum Checker Plate Sheet
| Product Name: | Aluminum Checkered Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
1mm 1.3mm High Reflective Polished Mirror Aluminum Sheet Coil Roll Reflector Aluminum Sheet
| Product Name: | Polished Aluminum Mirror Sheet,aluminum Plate 1mm Mirror,reflector Aluminum Sheet For Lighting |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Temper: | O-H112 |
1600mm Width Aluminum Checkered Plate Five Three Bars Aluminum Checker Plate Sheet
| Product Name: | Diamond Embossed Aluminum |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
5.0mm 3003 H14 Embossed Aluminum Sheet 6061 5052 Orange Peel Checker
| Product Name: | Embossed Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Direct Factory Sale of 1050 3003 Aluminum Roll 0.2-1.0mm Aluminum Coil Sheet for Roofing Building Material
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |
5005 Aluminium Dividing Strip 8000 Series Aluminum Alloy Strip
| Name: | Aluminum Strip |
|---|---|
| Place Of Origin:: | China |
| Brand Name: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3mm 6mm Aluminium Checker Plate 0.25 aluminum diamond plate 4x8 sheet
| Keyword: | 3mm Aluminium Checker Plate,aluminium Checker Plate 6mm,0.25 Aluminum Diamond Plate 4x8 Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Checker Plate 3000 Series Embossed Aluminum Diamond Plate 5754 5052 5083 Aluminum Tread Plate
| Product Name: | 1060 Aluminum Tread Plate,H34 Aluminum Tread Plate,5754 5052 5083 H34 Aluminum Tread Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
2mm 3mm 4mm Aluminum Sheet Marine Grade Alloy 6063 6061 Aluminum Plate
| Alloy: | 6061 6063 |
|---|---|
| Temper: | T6, T651, T4, T851, Etc |
| Thickness: | 0.10mm-350mm |
0.1mm Aluminum Mirror Sheet Roll Polished Strip Coil 3003 1060
| Thickness: | 0.1-10mm |
|---|---|
| Edge: | Mill Edge |
| Width: | 10-1500mm |

