All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum plates sheets ] match 274 Products.
High Strength 6061 Aluminum Sheet Alloy Plate H32 Sheet 350mm For Packaging
| Keyword: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |
High Precision Aluminum Sheet Roll 2.0mm 3.0 Mm Aluminum Plate 80mm X 200mm Aluminum Sheet
| Keyword: | High Precision Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 2.0mm,Aluminum Sheet 3.0 Mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
0.75mm Aluminium Plate Supplier 1100 6061 7005 Sheets
| Keyword: | 0.75mm Aluminium Plate,1/4 Aluminum Sheet,6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5005 5052 5083 Aluminum Circle Discs Round Plate Aluminum Wafer
| Alloy: | 5005 5052 5083 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Diameter: | 80-1000mm |
4mm ASTM 5005 5083 5054 6061 6063 H32 H116 Marine Grade Aluminum Alloy Plate Sheet
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H24, H32, Etc |
| Width: | 20-3000mm,etc |
Roofing Aluminum Plate 1060 3mm Aluminum Coil Aluminium Price per kg
| Product Name: | Aluminium Sheet Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3003 H22 Diamond Sheet Metal – Aluminum Diamond Sheet for Cargo Trailer
| Packaging Details: | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
|---|---|
| Delivery Time: | 7-20 workdays |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
Sublimation Aluminum Blanks Sheet Roll Fabrication Aluminum Sheet Metal
| Keyword: | Sublimation Aluminum Sheet,aluminum Sheet Metal Fabrication,Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.7mm Aluminum Gutter Coil 1050 1060 1070 1100 3003 downspout Aluminum Coil
| Keyword: | Aluminum Coil Gutter,aluminum Coil 3003,aluminum Sheet 0.7mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
High Strength 6061 Aluminum Alloy Plate H32 Sheet For Packaging
| Keyword: | 6061 Aluminium Plate,aluminum Sheet For Packaging,6061 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |

