All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5005 aluminum plates sheets ] match 274 Products.
Thickness 0.1mm To 6.0mm H12 H18 H24 H26 H28 Aluminum Sheet Coil 1100 1060 1050 3003 5052 6063
| Keyword: | 0.1mm To 6.0mm Aluminum Coil, H12 H18 H24 H26 H28 Aluminum Sheet/Coil,1xxx—6xxx Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
1xxx 3xxx Best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria 0.3mm-0.7 Aluminium Roofing Sheet
| Keyword: | Best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria,aluminium Sheet 0.3mm,aluminium Roofing Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
A3003 Aluminum Disc Mill Finish Coating For Pan Non Stick
| Keyword: | Aluminium Circle Importer,aluminum Circle For Pan Non Stick,aluminum Circle Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Hardness: | O, H12, H14, H16, H18 |
Aluminum Sheet 5mm 10mm Thickness 1050 1060 1100 Aluminum Sheet Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 5mm Thick, 1060 Aluminum Alloy Price,1100 Aluminum Sheet, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Sheet Stock 1050 1060 1100 3003 5005 5052 5083 5754 6061 6082 T6 Mill Finish Aluminum Sheets Ajman
| Keyword: | Aluminum Sheet Stock 5052,aluminum Sheet 6082 T6,aluminum Sheets Ajman |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum 1060 H18 Temper Building Aluminum Sheet 0.7mm Cold Rolling
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.10mm-350mm |
Aluminium Roofing Sheet In Nigeria Aluminum Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness
| Keyword: | Aluminium Roofing Sheet Coil,aluminium Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness,best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Roof Sheet Aluminum 1mm 0.5mm Thickness Alloy 1050 1100 3003 3105 Aluminum Sheets
| Keyword: | 3105 Aluminum Sheet,roof Sheet Aluminium,aluminum 1050 1100 3003 Alloy |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1060 Aluminum Alloy Aluminum Sheet 1050 H14 1100 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 1050,1100 Aluminum Sheet,1100 Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium Roofing Sheet Corrugated Aluminium Roofing Aluminium Sheet Roof
| Keyword: | Aluminium Roofing Sheet,Corrugated Aluminium Roofing,Aluminium Sheet Roof |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum |

