All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
A5052 H32 Anodized Aluminum Sheet 1060 1100 1050 Aluminum Plate
| Keyword: | A5052 H32 Anodized Aluminum Sheet,1060 Aluminum Plate,1100 Aluminum Plates |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum |
2mm 3mm Thick Anodised Aluminium Sheet 5052 5083 1050 3003 H14 For Exterior Use
| Keyword: | 2mm 3mm Thick Aluminium Sheet,anodised Aluminium Sheet,aluminium Sheets For Exterior Use |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
1000mm Aluminium Circle Disc 1050 1060 1100 For Industrial
| Package: | Wooden Package |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Diameter: | 80-1000mm |
0.13mm-6.5mm Aluminium Gutter Coil Roll For Channel Letter
| Product Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1100 Aluminum Circle Sheet Aluminium Round Plate For Cookware
| Grade: | 1050, 1060, 1100, 3003, Etc. |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.3-6mm |
2mm 4x8 Aluminium Sheet For Car Diamond Aluminum Checkered Plate
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T4, T8, T651 |
| Thickness: | 0.1mm - 260mm |
Aluminum 5052 H32 Aluminium Plate 7075 5083 Aluminium Plate
| Keyword: | Aluminium 5052 H32,aluminium Plate 7075,5083 Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Non-Slip Diamond Pattern Sheet AA1100 Checkered Plate for Trailer Flooring (4ft x 8ft, 2mm-12mm Thickness)
| Keyword: | Double Diamond Aluminum Sliver Mesh Sheet,Aluminum Checkered Plate,Black Aluminum Diamond Plate Sheets |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 |
Non Stick Aluminium Discs Circles
| Product Name: | Aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium Roofing Sheet In Nigeria Aluminum Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness
| Keyword: | Aluminium Roofing Sheet Coil,aluminium Roofing Coil Roll 0.5 Mm Thickness,best Aluminium Roofing Sheet In Nigeria, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

