All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
3000 Series 3003 Alloy Aluminium Circle and Disc for Cookware
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18 |
| Thickness: | 0.13 Mm-6.5 Mm |
High Reflective Clear Polished Reflector Specular Aluminium Plate Mirror Finish
| Product Name: | High Reflective Mirror Finish Aluminium Plate,clear Polished Reflector Specular Aluminium Sheet,aluminum Mirror Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan Province, China |
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
1LB Aluminium Foil Oblong Lunch Box Take - Out Pan For Versatile Food Container
| Material: | Aluminum Foil |
|---|---|
| Alloy: | 3003, 3004, 8011 |
| Top Out: | 148x122mm (5.83x4.80") |
8.6 X 6.6 Inches Deep Pan Disposable Takeaway Reusable Aluminium Foil Container Tray
| Name: | Rectangular Aluminum Foil Container |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Length: | 8.66 Inch |
Customized Aluminium Sheet Circle 80mm To 1000mm Aluminium Circle Plate
| Product Name: | Aluminum Round Circle |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Yongsheng 1000mm Mirror Polished Aluminium Sheet Rose Gold For Reflector 2021
| Product Name: | Mirror Aluminum Sheet/Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3004 PE Color Coated Aluminium Coil T8 Temper Fading Resistance
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
A5052 H32 Aluminium Coil 0.5mm Thickness For Building Packing
| Keyword: | 1.6mm Aluminum Plate,aluminum 5052 H32,aluminum Plate Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Painted Color Coated Aluminium Plate T851 For Construction Materials
| Keyword: | Color Coated Aluminum Coil,Painted Aluminum Sheet,Aluminum Plate For Construction Materials |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
Household 6 Micron Aluminium Foil Jumbo Roll 150m Odorless Packaging
| Keyword: | 6 Micron Aluminium Foil,Aluminum Foil Importers,Aluminum Foil For Packing |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |

