All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thin aluminum strips 1050 ] match 549 Products.
1000 3000 5000 6000 8000series 4×8 inch sheet of aluminum Easy to transport and install
| Alloy: | 1000 3000 5000 6000 8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T3-T8 |
| Thickness: | 0.18-8mm |
4mm ASTM 5005 5083 5054 6061 6063 H32 H116 Marine Grade Aluminum Alloy Plate Sheet
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H24, H32, Etc |
| Width: | 20-3000mm,etc |
8011 Aluminum Plate Is Used To Produce Bottle Caps 0.21mm
| Thickness: | 0.21mm |
|---|---|
| Width: | 20-3000mm,etc |
| Surface Treat: | Mill,bright,polished,hair Line,brush,checkered,embossed,etching,etc |
High Quality Aluminum Sheets For Kitchenware Manufacturing Durable , Eco-Friendly , And Customizable
| Alloy: | 1000,3000 Series |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H22, H24, H26 |
| Width: | 20-3000mm, Etc |
Aluminum sheet for honeycomb panel bottom plate 0.1 to 2mm high strength durable customizable
| Alloy: | 1100, 3004, Etc |
|---|---|
| Temper: | H19, Etc |
| Thickness: | 0.1-2mm |
T6 Anodized Aluminum Sheet Strip Coil Customized Size
| Package: | Standard Export Package |
|---|---|
| Shape: | Plate, Sheet, Coil |
| Color: | Silver, Champagne, Black, Bronze, Golden, Etc. |
1060 0.3mm 0.6mm 1.2mm Thickness Aluminum Coil Roll Stock
| Keyword: | Cold Rolled Aluminum Coils, Aluminum Coil For Roofing |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | A1050, A1060, A1070, A1100 |
3000 Series PE PVC Coated Aluminum Trim Coil Roll Painted Aluminum Sheet
| Alloy: | 1050, 1060, 1100, 3003, 3004, 3105, Etc. |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2-3mm |
1000 & 3000 Series PVC Coated Aluminum Coil 0.6mm Wood Grain Aluminum Coil Stock For Gutter Roofing Wall
| Alloy: | 1050, 1060, 1100, 3003, 3004, 3105, Etc. |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2-3mm |
3003 3004 3005 Durable Color Coated Aluminum Coil Roll For Gutter Coil
| Alloy: | 1050, 1060, 1100, 3003, 3004, 3105, Etc. |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2-3mm |

