All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thermal insulation aluminum foil ] match 51 Products.
1060 1050 Food-Grade Aluminum Plate Sheet 0.3mm Thickness for Pharmaceutical Blister Packs/Food Packaging
| Keyword: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Material: | Aluminum Alloy Metal |
| Temper: | O-H112 |
Small Foil Pans 130mm*100mm*42mm 230ml Mini Loaf Pan with Lid
| Name: | Small Foil Pans |
|---|---|
| Grade: | Food Grade |
| Size: | 190*110*45mm |
Aluminum Roll Coil 1060 1100 3003 H12 GB/T3880 1.2mm 2.5mm Aluminum Sheet for Cladding
| Alloy: | 1000/3000/5000/6000/etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm - 8mm Or Customized |
Round Aluminum Plate 3003 DC Aluminum Circle For Cookware Making
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Diameter: | 80-1000mm |
0.2mm Thickness 1050 H24 Thin Aluminum Strips High Ductility Plasticity
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1000 Series 4.0mm H22 1060 Thin Metal Strips Aluminum Plate
| Name: | Aluminum Strip |
|---|---|
| Brand Name: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy: | 1000series-8000series |
Aluminum Alloy Strip 5052 5182 8011 O H12 H14 H16 H18 H19 For Beverage Caps
| Alloy: | 5000 Series, 8000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm-5.0mm |
1060 O/H 5052 Aluminum Alloy Strip Thin Aluminum Strip 0.2 0.3 0.4 0.5mm
| Alloy: | 1060 5052 |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm-5.0mm |
Two Layers AL+PET Polyester Laminating Foil Printing Material
| Structure: | Al Foil + PET |
|---|---|
| Color: | Black |
| Slitting Width: | 5-1000mm |
Flexible Duct Single Side Polyester+AL Foil Laminated Film Material
| Color: | Sliver |
|---|---|
| Slitting Width: | ≤1600mm |
| Inner Diameter: | 38/53/76/152mm |

