All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thermal insulation aluminum foil ] match 51 Products.
Rhombus Reinforced Aluminum Foil for Thermal Insulation Metallized Coating Polyester Film Aluminum Foil
| Name: | Rhombus Reinforced Aluminum Foil For Thermal Insulation |
|---|---|
| Structure: | VMPET (Metalized PET) + Fiber Mesh + VMPET |
| Color: | Sliver/customized |
Double Polyeater PET Film And Aluminum Foil Laminate for Insulation Waterproof
| Color: | Matte Black |
|---|---|
| Structure: | PET+AL+PET |
| ID: | 76/152mm |
2 Compartment Aluminum Foil Container With Llid Capacity 750ml Serving Pan
| Name: | 2 Compartment Takeaway Food Containers |
|---|---|
| Material: | 3003 3004 8011 |
| Type: | Tray |
Aluminum Foil+Fiberglass Mesh+PE Vapour Barrier Thermal Insulation Material
| Name: | Aluminum Foil+Fiberglass Mesh+PE Water And Insulation Material |
|---|---|
| Structure: | Aluminum Foil+Fiberglass Mesh+PE |
| Color: | Sliver/customized |
8011 Aluminum foil laminated kraft paper for packaging moisture-proof heat-insulating and tear-resistant suitable for food packaging
| Alloy: | 8011, Etc |
|---|---|
| Temper: | O, Etc |
| Slitting Width: | ≤1600mm |
20-90mm AL/PET/AL Laminated Double Sided Aluminum Foil For HVAC Duct
| Color: | Silver |
|---|---|
| Structure: | AL+PET+AL |
| ID: | 76mm |
Aluminum Foil Oil Blocker Foldable Kitchen Stove Oil Blocker
| Product Name: | Aluminum Foil Oil Blocker |
|---|---|
| Size: | 32.5x84cm |
| Thickness: | 0.06mm |
Food Grade Disposable Takeaway Food Container Aluminum Foil Bowls Lunch Box
| Type: | Container |
|---|---|
| Alloy: | 3003 3004 8011, Etc |
| Temper: | O |
8006 7 - 60 Micron Aluminium Jumbo Roll Household Aluminum Foil for Fast Food
| Alloy: | 8006 |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.007-0.06mm |
Gold color coated aluminum foil for aluminum foil lunch box, high temperature resistant, tear resistant, wear resistant 0.022 6.5mm
| Alloy: | 1014, 8011, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112, T3-T8, Etc |
| Thickness: | 0.022-6.5mm |

