All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ thermal insulation aluminum foil ] match 51 Products.
Aluminum Foil Rolls 1235 3003 5052 8006 8011 Aluminum Foil Roller Food Grade
| Name: | Aluminum Foil Roll |
|---|---|
| Item: | Supplier Catering Aluminium Foil, Silver Aluminium Foil Paper, Food Packing Household Aluminium Foil |
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
In Stock 3003 3004 3005 Alloy Aluminum Foil Roll Aluminum Coil Jumbo Roll
| Product Name: | Aluminum Foil Roll |
|---|---|
| Material: | 3000 Series Aluminum Alloy |
| Thickness: | 6-20microns |
8006 8011 Food Grade Aluminum Foil Roll 0.2mm For Medicine Packaging
| Keyword: | 8011 Aluminum Foil,Food Grade Aluminum Foil,Aluminum Foil Roll For Package |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
1050 3003 8011 Aluminum Foil Jumbo Roll Food Grade 1500mm Medical Aluminum Foil
| Keyword: | 1050 Aluminium Foil,8011 Aluminum Foil Roll,3003 Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
AL/PET EMAA Laminated Aluminum Foil Polyester Film Providing Tensile For Cable Shielding, Industrial Packaging and Thermal Insulation
| Tensile Strength: | ≥50Mpa |
|---|---|
| Sample: | Free |
| Alloy: | 8006, 8011,8079 |
Reflective bubble insulation for windows fireproofing and heat insulation Double bubble insulation 2mm 3mm
| Structure: | Alu Foil + PE + Bubble + PE + Alu Foil |
|---|---|
| Color: | Silver,White, Etc |
| Thickness: | 2mm Bubble * 2 |
China Factory 8011 5052 Aluminum Foil Roll Price Food Grade Foil Aluminum Jumbo Roll
| Name: | Aluminium Foil Roll |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
Hot Melt Adhesive Aluminum Foil Laminated Polyester Film Aluminum Film Al PET Polyester Film Free Sample for Cable Shielding
| Thickness: | 0.02~0.15mm |
|---|---|
| Tensile Strength: | ≥50Mpa |
| Temper: | Soft |
Flame Retardant Oil-Proof Silver / Gold Embossed Aluminum Foil Series 1000 3000 8000
| Alloy Series: | 1000, 3000, 5000, 8000 |
|---|---|
| Temper: | H22, H24, H26 |
| Thickness: | 0.006-0.2mm |
6-20 Microns Aluminum Foil Roll for Safe Food Packaging 8011 Alloy
| Brand: | Henan Yongsheng |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Alloy Type: | 1050, 1060, 1070, 1100, 1235, 1145, 3003, 3004, 5052, 5A02, 8006, 8011, 8021, 8079 |

