All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 361 Products.
T6 Anodized Aluminum Sheet Strip Coil Customized Size
| Package: | Standard Export Package |
|---|---|
| Shape: | Plate, Sheet, Coil |
| Color: | Silver, Champagne, Black, Bronze, Golden, Etc. |
Roof Sheet Aluminum 1mm 0.5mm Thickness Alloy 1050 1100 3003 3105 Aluminum Sheets
| Keyword: | 3105 Aluminum Sheet,roof Sheet Aluminium,aluminum 1050 1100 3003 Alloy |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Aluminum Sheet Stock 1050 1060 1100 3003 5005 5052 5083 5754 6061 6082 T6 Mill Finish Aluminum Sheets Ajman
| Keyword: | Aluminum Sheet Stock 5052,aluminum Sheet 6082 T6,aluminum Sheets Ajman |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Circle Disc Plate 1100 1050 1060 3003 5052 Aluminum Circle For Cookware Pan Pot Utensils
| Keyword: | Aluminum Circle,aluminum Circle Disc,1100 Aluminum Circle |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
5052 6061 SGS Aluminium Sheet Plate T6 6063 7075 2mm 3mm 4mm
| Thickness: | 0.1mm-20mm |
|---|---|
| Width: | 10mm-2200mm |
| Length: | As Per Your Requirements |
Black Diamond Plate Sheets 4x8 aluminum diamond plate aluminum checkered plate
| Keyword: | Black Diamond Plate Sheets,Aluminum Checkered Plate,4x8 Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.15mm-5mm |
5052 3000 Series 5 bar aluminum tread plate 2mm aluminium checker plate
| Product Name: | Aluminum Checkered Plate,5 Bar Aluminum Tread Plate,2mm Aluminium Checker Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
8x4 Sheet Aluminium Chequer Plate aluminium tread plate 2mm black aluminium checker plate
| Brand: | Yongsheng |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 8011, 8006, 8079, 3003, 3004, 3005, 1235, 8021, 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 5052, 5A02 |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
Aluminum Checkered Plate Sheet 3003 3004 3005 H22 Aluminum Diamond Plate Sheets
| Keyword: | Aluminum Diamond Plate Sheets,3003 Aluminum Checkered Plate Sheet,3005 Aluminum Checkered Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 |
5.0mm Aluminum Diamond Plate Sheet 5754 Aluminum Checker Plate
| Product Name: | Aluminum Diamond Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |

