All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 361 Products.
3003 H18 Aluminum Coil 0.5mm X 1220mm For Honeycomb Sheet Use
| Alloy/Grade: | 3000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
| Thickness: | 0.1-300mm |
7075 T6 Aviation Grade Aluminium Plate Anodized Mill Finish
| Keyword: | 7075 Aluminum Sheet,aluminium 7075 T6,7000 Series Aluminium Alloy Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
350mm Aluminum Sheet Plate Metal 1050 1070 3105 5052 O H12 H15 H16 H18 H24
| Keyword: | H12 Aluminium Plate,H24 Aluminum Sheet,1070 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
6061 5052 Stucco Embossed Aluminum Diamond Plate Sheet 3003 H14 Aluminum Checker Plate
| Product Name: | Aluminum Checker Plate Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1100, 1145, 1050, 1060, 3003, 3004, 3005, 3102, 5052, 5A02, 5754 |
| Temper: | O - H112 |
3mm 4mm 1100 3003 5083 6061 Mirror Polished Reflective Embossed Aluminum Tread Plate Checkered
| Name: | Polished Mirror |
|---|---|
| Alloy: | 1100/1050/1060/3003/3004/3005/5005/6061, Etc |
| Temper: | O H12 H14 H16 H18 H19 H24 H32 T6, Etc |
3 Inch Aluminum Circle Plate 1060 A3003 Aluminum Round Disc For Pot
| Keyword: | Aluminum Circle For Pot,round Disc Aluminum,china Aluminum Circle |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Hardness: | O, H12, H14, H16, H18 |
Finish Aluminium Plate 5083 7075 Aluminium Sheet Alloy For Cladding Ceiling
| Keyword: | Aluminum 5083 Sheet,aluminium Plate 7075,aluminum Ceiling Strips & Flat Aluminum Strip |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-350mm |
3mm Aluminium Sheet 10mm Aluminium Plate 5x10 Aluminum Sheet
| Keyword: | 3mm Aluminium Sheet,10mm Aluminium Plate,5x10 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
A3003 Aluminum Disc Mill Finish Coating For Pan Non Stick
| Keyword: | Aluminium Circle Importer,aluminum Circle For Pan Non Stick,aluminum Circle Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Hardness: | O, H12, H14, H16, H18 |
5052 Aluminum Sheet Metal 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm H32 Sheet Factory
| Keyword: | H32 Aluminium Plate,5052 Aluminum Sheet,0.1mm Aluminum Sheet Factory |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 5052 |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |

