All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 361 Products.
Plain 1100 3003 6061 5083 1.0mm 1.2mm 1.5mm Stucco Embossed Aluminium Sheet Coil
| Alloy: | 1100 3003 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 1mm, 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm, 3.0mm, Customized |
4mm ASTM 5005 5083 5054 6061 6063 H32 H116 Marine Grade Aluminum Alloy Plate Sheet
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H24, H32, Etc |
| Width: | 20-3000mm,etc |
1000 Series 0.13mm Aluminium Plate H22 H24 HO Aluminium Sheet Alloy
| Alloy: | 1000series-8000series |
|---|---|
| Temper: | O-H112,T3-T8 |
| Thickness: | 0.13mm-350mm |
0.8mm 1mm 2mm 2.5mm 3mm 6061-T6 Aluminium Sheet 4x8 Standard Size Customized
| Material: | 6000 Series |
|---|---|
| Surface: | Bright,polished,hair Line,brush,sand, Blast,checkered,embossed,etching,etc |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
800mm Dia 5052 5083 5754 6061 Aluminium Circle Plate 0.2mm Thickness
| Product Name: | Aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5052 Aluminum Sheet 4x8 Aluminum Sheet 2mm Aluminium Sheet
| Keyword: | 5052 Aluminum Sheet,2mm Aluminium Sheet,4x8 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Embossed Aluminum Checkered Sheet Plate 1050 3105 5A05 6061 6063 7075
| Alloy: | 1 3 5 6 7Series |
|---|---|
| Thickness: | 0.1-20mm |
| Width/Length: | As Your Requirement |
Aluminum Sheet 5mm 10mm Thickness 1050 1060 1100 Aluminum Sheet Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 5mm Thick, 1060 Aluminum Alloy Price,1100 Aluminum Sheet, |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5xxx Series Aluminium 5052 H32 6061 5083 Marine Grade Aluminum Sheet For Boat
| Keyword: | Aluminium 5052 Price Per Kg,aluminum Sheet For Boat,marine Grade Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
aluminum channel letter coil Aluminum Trim Coil Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | Aluminum Trim Coil,aluminum Channel Letter Coil,Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

