All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 361 Products.
Wooden Color Coated Aluminum Coil 1050 3003 3004 3105
| Keyword: | Wood Grain Coated Aluminum Coil , Cold Rolled Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000-7000 Series |
3003 Alloy Aluminum Round Circle / Disc 0.4mm Discs Circle
| Keyword: | 3003 Aluminum Circle, 3003 Aluminum Disc,0.4mm Aluminum Circle |
|---|---|
| Material Process: | Hot Rolled (DC) / Cold Rolled (CC) |
| Surface Treatment: | Coated, Mill Finished |
Aluminium Checker Plate 1050 1100 3003 5052 Aluminum Embossed Sheet for Refrigerator Use
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112, O / H14 / H32 / H24 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |
0.1mm Aluminum Strip Coil 3mm 1series 3series 5series 6series 8series Hot Rolled
| Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Certificate: | ISO, RoHS |
| Tolerances: | As Customer's Requirement |
Diameter 50 Mm Aluminum Circle 2 To 6mm 1050 1060 3003 5052 Manufacturer From China
| Name: | Aluminum Circle |
|---|---|
| Material Process: | Hot Rolled (DC) / Cold Rolled (CC) |
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
0.1mm - 6.0mm Aluminum Strip Coil 1 - 8series Aluminum Coil Roll From China Factory
| Name: | Aluminum Coil |
|---|---|
| Certificate: | ISO, RoHS |
| Tolerances: | As Customer's Requirement |
3mm 5083 Aluminium Checker Plate Sheet 8x4
| Color: | Silver, Black, Red, Etc. |
|---|---|
| Length: | As Per Your Requirements |
| Application: | Stair Treads, Wall Panels, Decorative Facades, Etc. |
1000 Series 3000 Series Aluminum Disc Disk Round Aluminum Circle for Cookware
| Raw Material: | 1060 1100 3003 3004 5052 |
|---|---|
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18 |
| Diameter: | 80-1000mm |
4 X 8 Aluminum Checkered Sheet Plate 0.5mm 1.0mm 1 Bar Aluminum Checkered Plate
| Product Name: | Aluminum Checkered Sheet |
|---|---|
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
| Temper: | O-H112, T4, T8, T651 |
5754 5083 5052 Aluminum Chequered Sheet 3003 3105 Aluminum Tread Plates
| Material: | Aluminum Chequered Sheet |
|---|---|
| Alloy: | 1000, 3000, 5000 Series |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |

