All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 361 Products.
1050 Aluminum Alloy Coil 2mm 5mm Thickness Coil Sheet
| Keyword: | 1050 Aluminum Coil,2mm-5mm Aluminum Coil Price, |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Temper: | O-H112,T3-T8,T351-T851 |
High Precision Color Coated Aluminum Coil PE PVDF Aluminum Alloy Coil
| Keyword: | Coated Aluminum Coils , PE Color Coated Aluminum Coil, Pvdf Aluminum Paint Coated Coils |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
5052 Aluminum Alloy Sheet Strip Aluminum Coils 0.1mm 6.5mm
| Keyword: | 5052 Aluminum Coil Rolls,5052 Aluminum Coil Rolls Price, 5052 Aluminum Coil Manufacturer |
|---|---|
| Certificate: | ISO, RoHS |
| Tolerances: | As Customer's Requirement |
Marine Aluminium Plate 5754 5052 H32 4mm Aluminum Sheet For Trailers
| Keyword: | Marine Aluminium Plates,aluminum Sheet For Trailers,5052 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
5754 Aluminum Sheet 5 Bar 5mm 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate Embossing Aluminum Sheet Roll
| Product Name: | 4x8 Sheet Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000 Series,3000 Series, 5000 Series |
| Temper: | O-H112 |
H14 Cookware Aluminum Disc 1070 Aluminium Reflective Sheet ASTM B209
| Keyword: | Aluminium Disk For Cookware,circle Plate Aluminum,1060 Aluminum Circle Disc |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061 |
| Hardness: | O, H12, H14, H16, H18 |
Aluminum 1060 H18 Temper Building Aluminum Sheet 0.7mm Cold Rolling
| Alloy: | 1060 1070 1100 3003 3005 5052 6061, Etc |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.10mm-350mm |
0.3mm Anodized Aluminium Plates
| Keyword: | 8 X 4 Aluminium Sheet,0.7mm Aluminium Sheet,aluminium Sheet 1mm |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
7075 Aluminum Sheet Aluminum Alloys 7075 T651 Plate For Ship Bottom
| Keyword: | 7075 Aluminum Sheet,Aluminum Alloys 7075,7075 T651 Plate For Ship Bottom |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |
3003 6061 Aluminum Checker Plate Aluminum Diamond Tread Plate 5 Bars Embossed Anti-Slip Patterned Diamond Sheet
| Grade: | 1000, 3000, 5000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.13mm-6.5mm |

