All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum plate 6061 ] match 361 Products.
O-H112 Aluminum Checker Plate 3003 Aluminum Tread Plate Sheet Factory Price
| Keyword: | 3003 Checkered Aluminum Plate,O-H112 Aluminum Diamond Plate |
|---|---|
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1000Series-8000Series |
3Bar 5Bar Aluminum Checkered Plate 1050 Non Slip Aluminum Embossed Sheet
| Keyword: | 1050 Checkered Aluminum Plate,1050 Aluminum Embossed Sheet |
|---|---|
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Application: | Construction , Flooring ,Refrigerator, Wine Cabinet, Kitchen Cabinet Etc. |
Thick 0.8mm Pure Blank Aluminium Plate 3003 H14 ASTM B209
| Keyword: | Blank Aluminum Plates,aluminum Sheet 0.8mm,pure Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Mill Finished 3003 5005 Aluminum Thick Sheet 2mm For Cladding Gutter
| Keyword: | Aluminum Thick Plate,aluminum Sheet 8mm Thick,12mm Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
Boat 5083 H111 Aluminium Plate Marine Grade Bending Decoiling
| Keyword: | Marine Aluminum Sheet,5000 Series Marine Grade Aluminum Plate,Aluminum Sheet For Boat |
|---|---|
| Tolerance: | ±1% |
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
High Strength 6061 Aluminum Alloy Plate H32 Sheet For Packaging
| Keyword: | 6061 Aluminium Plate,aluminum Sheet For Packaging,6061 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |
0.75mm Aluminium Plate Supplier 1100 6061 7005 Sheets
| Keyword: | 0.75mm Aluminium Plate,1/4 Aluminum Sheet,6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminum Coil 1050 1060 1100 3003 3105 5052 6061 Aluminum Sheet Roll
| Keyword: | 1050 1060 1100 Aluminum Coil,3003 3105 Aluminum Coil,5052 6061 Aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000—8000 Series |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
High Quality 1050 Aluminum Sheet Metal For Building Material Plate
| Keyword: | 1050 Aluminium Plate,1050 Aluminum Sheet, Aluminum Sheet Metal For Building Material |
|---|---|
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness: | 0.2mm-350mm |
6061 T6 Aluminium Alloy Plate 350mm Tolerance And Length Anodized
| Width: | 100mm-2200mm |
|---|---|
| MOQ: | 1 Ton |
| Color: | Silver |

