All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 5052 aluminium plate sheet ] match 243 Products.
8x4 Sheet Aluminium Chequer Plate aluminium tread plate 2mm black aluminium checker plate
| Brand: | Yongsheng |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 8011, 8006, 8079, 3003, 3004, 3005, 1235, 8021, 1100, 1145, 1050, 1060, 3102, 5052, 5A02 |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
1100 3003 1050 3005 3105 Polish Round Aluminium Circle Disc For Cookwares Pan
| Product Name: | Aluminium Circle Disc,aluminium Circle 1100,aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
3mm Aluminum Strip Coil 1050 1060 1070 1100 3A21 3003 3103 3004 5052 8011 Aluminum Strip Coil
| Name: | Aluminum Strip |
|---|---|
| Place Of Origin:: | China |
| Brand Name: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.7mm Aluminum Gutter Coil 1050 1060 1070 1100 3003 downspout Aluminum Coil
| Keyword: | Aluminum Coil Gutter,aluminum Coil 3003,aluminum Sheet 0.7mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi,China |
| Brand: | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5005 5052 5083 Aluminum Circle Discs Round Plate Aluminum Wafer
| Alloy: | 5005 5052 5083 |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H16, H18, H24, H26, H32, Etc |
| Diameter: | 80-1000mm |
Yongsheng O To H112 Aluminium Round Plate For Pots Utensils
| Product Name: | Aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1100 1050 1060 3003 3105 Polishing Aluminum Disc Circle Plate Aluminium Disk For Cookware
| Product Name: | Aluminium Circle 3003,1060 Aluminum Circle Disc,aluminum Circle Round Aluminum Plate |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
1100 1050 1060 3003 3004 Aluminium Round Disc Circle Plate Coated Aluminium Circle For Cookware Utensils
| Keyword: | Coated Aluminium Circle,aluminum Circle For Utensils,aluminum Circle Disc |
|---|---|
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3002, 3003, 3004, 5052A, 5052, 5754, 6061,8011 |
Aluminum Disc Circle Round Sheet 1050 1060 1100 8011 Metal Sheet
| Surface Treatment: | Anodizing, Polishing, Plating, Etc. |
|---|---|
| Packaging: | Wooden Box, Pallet, Etc. |
| MOQ: | 3 Tons |
Thin Anodised Aluminium Strip 1050 H24 1060 H14 1050 1100 3003 3005 5052 6061 Aluminum Strip For Channel Letter
| Product Name: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

