All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ 1060 aluminum alloy price ] match 575 Products.
Aluminum Alloy Strip 5052 5182 8011 O H12 H14 H16 H18 H19 For Beverage Caps
| Alloy: | 5000 Series, 8000 Series |
|---|---|
| Temper: | O-H112 |
| Thickness: | 0.2mm-5.0mm |
High Precision Color Coated Aluminum Coil PE PVDF Aluminum Alloy Coil
| Keyword: | Coated Aluminum Coils , PE Color Coated Aluminum Coil, Pvdf Aluminum Paint Coated Coils |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series, 6000 Series |
1060 Aluminum Alloy Aluminum Sheet 1050 H14 1100 Aluminum Sheet
| Keyword: | Aluminum Sheet 1050,1100 Aluminum Sheet,1100 Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.2mm Thick 6061 Aluminum Alloy Sheets For Kitchen Decoration
| Product Name: | Aluminium Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5052 H34 Aluminum Alloy Sheets H32 H14 Precision Machining
| Keyword: | 5052 Aluminium Plate,H34 Aluminum Sheet,H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
0.1mm - 6.0mm Aluminum Strip Coil Alloy 1060 1050 1100 3003 3005 5052 6061
| NAME: | Aluminum Strip Coil |
|---|---|
| Alloy: | 1000-8000series |
| Temper: | O-H112 T3-T8 |
Anidized Aluminum Sheet Coil Roll Aluminum Alloy Stain Silver Colored Aluminum
| Material: | Aluminum |
|---|---|
| Alloy: | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5083, 5754, 6061, 6063, 6082, 8011,etc. |
| Thickness: | 0.1-30mm |
Aluminum Sheet Roll License Plate 1060 1100 1050 Aluminum Alloy for Industry
| Keyword: | Aluminum Sheet Roll,aluminum Sheet 1050,1060 Aluminum Alloy Price |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
2mm 4mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate 5052 5083 A6061 Aluminum Alloy Sheet Metal
| Keyword: | 6061 Aluminum Metal Sheet,aluminum Plate 5052 5083 6061,2mm Thickness 6061 T6 Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
4x10 Aluminum Sheet Metal 2mm 4mm Thickness 3003 5052 H112 5083 A6061 T6 Aluminum Alloy Plate
| Keyword: | Aluminum Sheet 3003 H14,3105 Aluminum Sheet,16mm Thick Aluminum Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

