All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ t6 aluminum plate ] match 78 Products.
1100 1050 6061 T6 Non Stick Aluminium Circle Plate For Cookware Pot
| Product Name: | Aluminium Circle Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
3mm 4mm 1100 3003 5083 6061 Mirror Polished Reflective Embossed Aluminum Tread Plate Checkered
| Name: | Polished Mirror |
|---|---|
| Alloy: | 1100/1050/1060/3003/3004/3005/5005/6061, Etc |
| Temper: | O H12 H14 H16 H18 H19 H24 H32 T6, Etc |
5052 6061 SGS Aluminium Sheet Plate T6 6063 7075 2mm 3mm 4mm
| Thickness: | 0.1mm-20mm |
|---|---|
| Width: | 10mm-2200mm |
| Length: | As Per Your Requirements |
350mm Aluminum Sheet Plate Metal 1050 1070 3105 5052 O H12 H15 H16 H18 H24
| Keyword: | H12 Aluminium Plate,H24 Aluminum Sheet,1070 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000series-8000series |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
1050 1060 1100 3003 5005 5052 5754 5083 6061 6063 7075 Aluminum Sheet Plate Coil Strip Foil Roll
| Keyword: | 3003 Aluminum Sheet Plate,5005 Aluminum Sheet,aluminum Sheet Roll |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
5052 Aluminum Sheet Metal 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm H32 Sheet Factory
| Keyword: | H32 Aluminium Plate,5052 Aluminum Sheet,0.1mm Aluminum Sheet Factory |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 5052 |
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
0.5mm 1.0mm Anodized Aluminium Plate Sheet Color Blank Silver Gold Blue Red
| Package: | Standard Export Package |
|---|---|
| Tolerance: | As Per Your Requirement |
| Color: | Silver, Champagne, Black, Bronze, Golden, Etc. |
Aluminum Diamond Bean Pattern Checkered 3003 5052 Aluminium Plate Sheet
| Product Name: | Aluminum Diamond Checkered Plate |
|---|---|
| Alloy: | 1050 1060 1100 1070 3003 5052 |
| Temper: | O H18 H22 H24 H26 |
4mm ASTM 5005 5083 5054 6061 6063 H32 H116 Marine Grade Aluminum Alloy Plate Sheet
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Temper: | O, H14, H18, H24, H32, Etc |
| Width: | 20-3000mm,etc |
Aluminum Sheet Roll License Plate 1060 1100 1050 Aluminum Alloy for Industry
| Keyword: | Aluminum Sheet Roll,aluminum Sheet 1050,1060 Aluminum Alloy Price |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

