All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ t6 aluminum plate ] match 73 Products.
Aluminum Plate 6061 Aluminum Sheet Boat Building Aluminum Sheet
| Grade: | 6061 |
|---|---|
| Temper: | O, T4, T6, T651,F |
| Thickness: | 0.3-500mm |
12mm Aluminum Plate 5mm 0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Aluminum Sheet Coil
| Keyword: | 12mm Aluminum Plate,5mm Aluminum Sheet,0.1mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm Aluminum Sheet Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
Anodized Aluminum Plate Sheet 1060 1100 3003 5083 6061 1000mm
| Width: | 1000mm-1500mm |
|---|---|
| Certificate: | ISO, SGS, BV |
| Temper: | O, H12, H14, H16, H18, H22, H24, H26, H32, H34, H36, H38, T4, T5, T6, T651 |
Aluminium Sheet Price 6061 T6 Aluminum Sheet 5mm Aluminium Plate
| Keyword: | Aluminium Sheet Price,6061 T6 Aluminum Sheet,5mm Aluminium Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Aluminium Plate Manufacture 6061 Aluminum Sheet Price Per Kg 6082 T6 6061 T651 Aluminum Plate
| Keyword: | Aluminum 6061 T6 Thickness 4mm, Aluminum Coil Sheet, Aluminum 6061 T4 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1mm 3mm 10mm 35 Mm Thick 7075 Alloy Aircraft Grade Aluminum Sheet/Plate For Aviation/Manufacturing Aircraft
| Keyword: | Marine Grade Aluminum Plate,5083 Aluminum Plate,Aluminum Plate For Boat Ship Building |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | A5052,A5005,A5083,A5754 |
0.1mm Anodized Aluminum Sheet Plate 5mm 0.2mm 0.3mm 0.7mm T351
| Name: | Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O~H112, T3~T8, T351~851 |
High Precision Aluminum Sheet Roll 2.0mm 3.0 Mm Aluminum Plate 80mm X 200mm Aluminum Sheet
| Keyword: | High Precision Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 2.0mm,Aluminum Sheet 3.0 Mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
2mm 3mm 4mm Aluminum Sheet Marine Grade Alloy 6063 6061 Aluminum Plate
| Alloy: | 6061 6063 |
|---|---|
| Temper: | T6, T651, T4, T851, Etc |
| Thickness: | 0.10mm-350mm |
Mill Finished Aluminum Sheet Plate Metal Material for Industrial Fabrication and Heavy Duty Structural Uses
| Alloy: | 1000, 3000, 5000, 6000 Series |
|---|---|
| Surface Treatment: | Mill Finish |
| Quality Standard: | ASTM B209, EN573-1 |

