All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ t6 aluminum plate ] match 73 Products.
Alloy Aluminum 5052 5083 5754 Plate Thickness 4mm 25mm Aluminium Plate Aluminum Coil Sheet
| Name: | Aluminum Sheet Plate |
|---|---|
| Place Of Origin: | Henan, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
Alloy 6063 6061 T6 T4 Aluminum Coil Aluminum Sheet Roll Stock
| Keyword: | 6063 6061 T6 T4 Aluminum Coil,6061 Aluminum Alloy Roll,aluminum Coil 6063 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Facade Wall, Etc. |
6061 T6 Aluminium Alloy Plate 350mm Tolerance And Length Anodized
| Width: | 100mm-2200mm |
|---|---|
| MOQ: | 1 Ton |
| Color: | Silver |
3000 Alloy Aluminum Sheet Plate Any Length Custom Sizes Lightweight Durable Corrosion Resistant Material
| Alloy Or Not: | Is Alloy |
|---|---|
| Application: | Roofing, Ceiling, Cladding, Gutter, Etc. |
| Certificate: | SGS, ISO, RoHS, Etc. |
High Grade Aviation Alloy 7075 Aluminum Sheet 2mm 4mm 8mm
| Keyword: | 7075 Aluminum Sheet,7075 Aluminum Sheet 2mm 4mm 8mm,aluminum Sheet 7075 T6 |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
High Strength 6061 Aluminum Alloy Plate H32 Sheet For Packaging
| Keyword: | 6061 Aluminium Plate,aluminum Sheet For Packaging,6061 H32 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Processing Service: | Bending, Decoiling, Welding, Punching, Cutting |
| Temper: | O - H112 |
Marine Aluminium Plate Alloy 5083 5052 5754 5005 h34 Aluminum Sheets Metal
| Keyword: | Aluminium Plate Alloy,5754 Aluminium Plate,5005 H34 Aluminum Sheets |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | 5000 Series |
High Quality 1050 Aluminum Sheet Metal For Building Material Plate
| Keyword: | 1050 Aluminium Plate,1050 Aluminum Sheet, Aluminum Sheet Metal For Building Material |
|---|---|
| Temper: | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness: | 0.2mm-350mm |
Aluminum Sheet Supplier 1050 1060 1100 2mm Aluminum Sheet 1500x3050mm Aluminum Sheet Plate Foil Roll
| Keyword: | 1050 Aluminum Sheets,1100 Aluminum Sheet,Aluminum Sheet 1500x3050mm |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Grade: | A1050,A1060,A1070,A1100 |
Roofing Aluminum Sheets Mill Finish Corrosion Resistant Lightweight Panels Designed for Industrial and Building Projects
| Payment Term: | T/T, L/C |
|---|---|
| Packing: | Standard Seaworthy Standards |
| Quality Standard: | ASTM B209, EN573-1 |

