All Products
-
Aluminum Strip Coil
-
Color Coated Aluminum Coil
-
Aluminum Foil Roll
-
Aluminum Sheet Plate
-
Aluminum Circle Disc
-
Aluminum Foil Laminated Polyester Film
-
Aluminum Checkered Plate
-
Aluminum Diamond Plate Sheet
-
Embossed Aluminum Sheet
-
Anodized Aluminum Sheet
-
Mirror Aluminum Sheet
-
Aluminum Foil Container
-
Aluminum Foil Lunch Box
-
Disposable BBQ Grill
-
MartinThe first time we cooperated with Yongsheng Aluminum, we found it very easy, because the delivery time of the goods was very fast, and the business manager was also very professional. He helped me solve some technical problems. The goods were received on 2021.1.20 and the quality of the goods very good! -
Alice SuOur company and Yongsheng Aluminum have been cooperating for nearly three years. We have visited the factory, Yongsheng is a professional aluminum material supplier, we have been purchasing aluminum strips in their factory, and will maintain long-term cooperation. -
ZoeyWe purchase aluminum circle from Yongsheng Aluminum and ship them to Ghana. We have maintained such a cooperative relationship for two years, and we have to ship every month. In the process of cooperation, every link is very efficient, and the account manager will help us solve problems quickly. We are very happy to find a reliable supplier. -
Amin MazlumWe have purchased a total of nearly 500 tons of embossed color aluminum coils from Yongsheng Aluminum. The quality has been stable and the delivery time is fast. My customers are very satisfied with my products. We will continue to cooperate with Yongsheng Aluminum.
Keywords [ aluminum thick sheet 2mm ] match 380 Products.
1050 1060 1100 3003 HO Aluminum Circle Round For Cookwares Kitchen Utensils And Lights
| Product Name: | Aluminum Disc Circle,aluminium Circle 1100,aluminium Disc |
|---|---|
| Alloy/Grade: | 1000, 2000, 3000, 5000, 6000, 7000, 8000 Series |
| Thickness: | 0.3mm-6.0mm |
1050 1060 1100 3003 5083 6061 Aluminum Plate For Cookwares And Lights
| Keyword: | 1050 1060 1100 3003 Aluminum Plate, Aluminum Plate For Cookwares And Lights, 5083 6061 Aluminum Sheet |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Standards: | ASTM-B209,EN573-1,GB/T3880.1-2006 |
White Blue Green Color Coated Aluminum Coil Pvdf Paint Coated Coils
| Keyword: | White Coated Aluminum Coils , Blue Aluminum Coil, Pvdf Aluminum Paint Coated Coils |
|---|---|
| Place Of Origin: | Huiguo Town, Gongyi City, Henan Province, China |
| Alloy/Grade: | A1050, A1060, A1070, A1100 |
1050 3003 8011 Aluminum Foil Jumbo Roll Food Grade 1500mm Medical Aluminum Foil
| Keyword: | 1050 Aluminium Foil,8011 Aluminum Foil Roll,3003 Aluminum Foil |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
1050 1060 8011 O Aluminum Foil Jumbo Roll Food Grade 400mm Medical Aluminum Foil
| Name: | Aluminum Foil Roll |
|---|---|
| Type: | Heavy Gauge Foil, Medium Gauge Foil, Light Gauge Foil |
| Thickness: | 0.006 ~ 0.2mm |
3003 Coated Aluminum Coil for Great Wall ACP 0.5x1200mm 0.6x1200mm
| Alloy: | 3003 |
|---|---|
| Temper: | O-H112, Etc |
| Thickness: | 0.2mm--3.0mm |
1060 Alloy 0.5 Mm Thickness Insulation Color Coated Aluminum Coil
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
1060 Insulation Color Coated Aluminum Coil 0.5mm Thickness
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
PVDF Color Coated Painted Aluminum Coil For Making Roofing
| Product Name: | Color Coated Aluminum Coil |
|---|---|
| Place Of Origin: | Gongyi, China |
| Brand: | Yongsheng Aluminum |
0.4mm 0.5mm Thin Aluminum Strip Coil For Channel Letter 1060 H14 1050 1100 3003 3005
| Keyword: | Aluminum Strip Coil,Aluminum Strip For Channel Letter,1060 H14 Aluminum Coil |
|---|---|
| Surface: | Mill Finish,No Stains,Without Rough Selvedge |
| Brand: | Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. |

